Ve snaze pomoct ptákům přežít zimu ve zdraví a síle jim mnohdy nevědomky paradoxně škodíme. Důvodem je špatný výběr potravy, anebo její nevhodné umístění.

Pojďme si shrnout, jak správně krmit ptáky, kteří na zimu neodlétají do teplých krajin a zůstávají v našich končinách.

Co do krmítka patří?

Ptáci si pochutnají na slunečnicových semínkách, ovsu, pšenici, ale i dalších obilovinách či luštěninách. Vzpomeňme si na Popelku, s čím jí holubi pomáhali. Ve skutečnosti by ale hrách a čočku nerozdělili do správných ošatek, ale spíše by si na těchto dobrotách smlsli.

Do krmítka přilákají hodně druhů ptáků také ořechy, lískové, vlašské, hlavně ne žluklé.

Některé druhy ptáků velmi ocení jeřabiny či ovoce, nejvděčnější je jablko.

Zejména sýkroky ocení tuk, třeba v podobě sádla nebo loje.

Nic nezkazíme ani nastrouhanou mrkví, neslazenou vařenou rýží či syrovým masem.

Často si neuvědomujeme, že i ptáci pijí vodu. Ačkoli si ptáci v přírodě poradí a vodní zdroj si najdou, čistá voda v pítku jim život usnadní.

Pamatujme, že čím pestřejší stravu ptáčkům nabídneme, tím rozmanitější druhy do krmítka zavítají. Pak už nezbývá mež připravit encyklopedii ptáků a kochat se návštěvou.

Co do krmítka nepatří?

Rozhodně ptáky nekrmte zbytky jídla. Zapovězeny by měly být solená či jinak kořeněná jídla. Stejně tak ptáčkům nedopřáváme sladkosti, ať už třeba v podobě sušenek či rozinek.

Krmení je dobré sypat do krmítka, kterých je dnes k dostání nepřeberné množství. Vyrobit jej ale zvládnete v každé rodině, ať už ze dřeva nebo třeba z vydlabaného kokosu. Ptačí potravu lze zavěsit také přímo na strom či keř.

Pozor! Směsi v síťkách je nutné vždy vybalit a zavěsit jinak, možností je třeba je zapíchnout na plot či větev. U síťky hrozí, že se o i pták zachytí drápkem a už se nevymaní.

Veronika E.
foto: unsplash