Mobilní generátor představuje další novinku na poli fotovoltaických technologií. Umožňuje transformaci sluneční energie v elektrickou téměř kdekoliv a skýtá tak naprosto nové možnosti jak pro osobní uživatelské, tak především pro profesionální využití. Navíc se nemusí nutně jednat o velký stroj, ale může mít i podobu snadno manipulovatelného přístroje…

Mobilní fotovoltaika je novým rozvíjejícím se odvětvím s perspektivní budoucností. Její výhody jsou nesporné – možnost manipulovat s generátory elektřiny podle sluneční aktivity, jejich přesun na ideální místo, ale hlavně využití na místech bez elektrických generátorů, z ní činí velmi atraktivní záležitost. V současné době se objevují v tomto odvětví především dva základní typy – první z nich je přístroj s klasickými solárními panely, bateriemi a koly, pomocí nichž lze s celým strojem manipulovat (Obr. 1).

Mobilní generátor elektřiny se skládá ze dvou panelů, každý o síle 90W, dále ze čtyř vysoce výdržných baterií určených k skladování energie o kapacitě 220 Ah ve 20 hodinách a konečně i monitorovacího zařízení, které celý proces transformace energie kontroluje a vyhodnocuje. Na tomto modelu pracují například inženýři z Yucatanské univerzity, kteří jej využívají především k  výzkumu ideálních podmínek k využívání fotovoltaiky. Právě mobilita celého modelu jim tuto práci značně usnadňuje. Navíc by podle těchto vědců mohl být generátor také nápomocen řešení energetických problému, s jakými se v současné době potýkají například v Mexiku.

Jako zajímavější se však jeví projekt v podobě přenosného generátoru, který si v roce 2006 nechal patentovat Němec Frank Heidrich. Hlavní výhodou tohoto modelu je jeho skladnosti – panely je totiž možně demontovat a po použití opět srolovat tak, aby se usnadnil jejich přenos. Celý systém se skládá ze sedmi navzájem propojených panelů ve tvaru okvětních lístků, které jsou spojeny jednou osou, kolem níž se můžou otáčet. Pokud tedy chceme elektrárnu používat, stačí tyto panely rozrolovat a vytvořit tak dostatečnou plochu pro příjem sluneční energie ve tvaru polokruhu (Obr. 2). Při srolované pozici jsou pak panely navzájem odděleny vzduchovou kapsou, která brání jejich vzájemnému poškození či odření (Obr. 3).

Zařízení  se dále skládá z těla, na kterém jsou panely umístěny, a který obsahuje také univerzální konektor pro připojení nabíjecích systémů. Navíc je zde umístěn i slot, do kterého lze vložit klasické baterie z domácího elektrického nářadí (např. vrtačky). Tyto součásti jsou hlavním výstupem elektrického generátoru. Mimo ně obsahuje i ventilátory, jež brání přehřátí celého systému a také indikátory nabití baterie. Celý systém je také zajištěn proti nárazům a šokům. Unikátní vlastnosti tak ze za zařízení učinily ideální pomůcku na místech, kde je elektrická energie hůře dostupná, popřípadě není vůbec. Jediným, bohužel však zatím zásadním nedostatekem těchto mobilních fotovoltacikých generátorů je jejich dostupnost. Prozatím je velmi malá, a proto z nich činí spíše pomůcky budoucnosti, než prostředky pro okamžité využití. Vývoj v této oblasti jde však velmi rychle dopředu, takže lze očekávat, že také v případě  mobilních fotovoltacikých generátorů se leccos brzy změní.

Autor: Jana Světlá