Odpad ze zahrady patří na kompost

kompostovani

Na podzim práce na zahradě finišují a stejně jako doma se věnujeme zimnímu úklidu, obdobně připravujeme zahradu k zimnímu spánku.

Co většině zahrádkářů přidělává vrásky na čele je především spousta spadaného listí a také uschlých rostlinek, které je třeba odstranit. Většinou se nám tak nakupí množství odpadu, který má však i svůj pozitivní přínos.

Kdo má již zkušenost s kompostováním, ví, k čemu je tento odpad dobrý. Ti co hromadu listí a dalšího zahradního odpadu každoročně zapalují, by naopak měli zpozornět a zapřemýšlet, zda letos nezvolí ekologičtější a přínosnější metodu.

Výhoda kompostování spočívá v tom, že není příliš nákladná, postačí zakoupit kompostér, jehož ceny začínají cca na 500 korunách, vybrat vhodné místo na zahradě a pak sem jen umísťovat veškerý rostlinný odpad ze zahrady, ale třeba i z kuchyně.

Přirozené biologické procesy nám v rámci kompostování zajistí na další sezónu kvalitní hnojivo pro naše záhonky a zlepší kvalitu půdy. Ve finále tedy ušetříme hned dvakrát, za hnojiva, za což nám bude vděčná naše peněženka, a za druhé ušetříme ovzduší, za což nám bude vděčná příroda a dozajista i sousedé.

A pár zásad pro kompostování. Na kompost patří – listí, drobné větve, dřevní odpad, karton, přírodní papír, trávy, rostliny, ovoce, zelenina, odpad z kuchyně rostlinného původu, hnůj. Do kompostu naopak nepatří  – velké kusy dřeva, překližka a jiné materiály s přídavkem pojiv, laků a nátěrů, křídový a jinak upravený papír, maso a jiné živočišné produkty, odpad s plísní.

Žaneta Pixová

Komentáře

  • Časopis mě velmi zaujal a řekla bych, že může směle konkurovat ostatním, ktere v mnohem předčed. Velmi zajedmavé články, líbivé fotky, jen tak dál a udržet laťku

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení