O tom, že jsou ořechy velmi zdravou a žádoucí složkou jídelníčku, málokdo pochybuje. Představují zásobárnu rostlinných olejů, vitamínů i minerálů. Navíc tuto zásobu výživných látek najdeme v mnoha baleních. Vybírat můžeme z vlašských, lískových, pekanových, para, kešu, mandlí, pistácií, pinií nebo kokosových ořechů, ale i jedlých kaštanů a arašídů.

Co nás naopak může překvapit je, že všechny tyto druhy jsou vlastně ovocem. Ovocem, jehož plody jsou zároveň semena. Právě proto obsahují oříšky tolik cenných látek, neboť coby semínka musí zabezpečit růst nové rostlinky. Bohužel podobně jako některé jiné druhy ovoce jsou často napadány plísněmi a škůdci.

Plísně zachvacují především ořechy pod skořápkou, ty pak mohou produkovat obávané aflatoxiny, způsobující rakovinové bujení a poškození jater. Proto se na výskyt těchto toxinů zaměřují i kontroly při dovozu vybraných druhů ořechů do ČR.

Nicméně bdělost je třeba také při samotném nákupu, plísně vznikají při vyšších teplotách velmi rychle. Proto se doporučuje si nakupované plody pozorně prohlédnout. Vodítkem je i skořápka, její vzhled a hlavně neporušenost, což je u kokosových ořechů přímo zásadní.

Dobré je všímat si také data minimální trvanlivosti, která naznačuje, jak dlouho leží dané plody na pultě obchodu. Platí, že čím čerstvější surovina, tím větší je předpoklad, že nebyla znehodnocena během skladování.

Specifikou skořápkového ovoce je naopak žluknutí, související s vysokým obsahem olejů. Plody bychom tak měli podrobit testu ještě před koupí. Ze žluknutí ořechy usvědčí zatuchlá vůně.

Dát pozor si musíme taktéž na hmyz. Červivostí trpí především kaštany, u kterých hrozí navíc naklíčení. Na změnu jakosti tohoto druhu obvykle upozorní vzhled skořápky, přesto se jeví jako nejspolehlivější nechat si jeden z plodů na ukázku rozlousknout.

Rady, týkající se nákupu ořechů a oříšků, najdeme podrobně rozvedené na stránkách Státní zemědělské a potravinářská inspekce na www.szpi.gov.cz

Autor: Žaneta Pixová