Zajistit si lepší ovoce, dát stromům i keřům správný tvar, prosvětlit je a ochránit je tak před některými chorobami. To jsou hlavní důvody prořezávání okrasných i ovocných dřevin. Právě začátkem jara je na ně nejvhodnější doba. Proto pro vás máme několik rad, se kterými vše hravě zvládnete.

Nejdřív si promyslete, jestli budete prořezávat okrasné nebo ovocné dřeviny. Předpoklady pro prořezávání jsou totiž u obou jiné.

Okrasné dřeviny

U okrasných dřevin záleží hlavně na tom, jaký druh dřeviny prořezáváte.

  • Jehličnany a stálezelené listnáče – pokud nebudou v živých plotech, kde je potřebujete vytvarovat, prořezání prakticky nepotřebují.
  • Klasické okrasné listnaté stromy – prořezávejte hlavně v prvních letech, abyste vytvarovali korunu. V dalších letech stačí udržovací prořezávání, kterým strom zbavíte suchých větví a prosvětlíte jej.
  • Okrasné keře – kromě zkrácení jednoletých výhonů při výsadbě máte první roky klid. Další prořezání přijde až po 3 – 5 letech.  Poté už vás čeká jen udržovací prořezávání. Vždy ale myslete na to, abyste prostříháním a prořezáním keře neporušili jeho přirozený tvar a charakter.

Při prořezávání okrasných dřevin vycházejte hlavně z toho, kdy kvetou. Pokud je to už na jaře, počkejte s prořezáním a prostříháním, až odkvetou. Jestli ale kvetou až v létě, prořežte je už v březnu nebo v dubnu.

Ovocné dřeviny

U ovocných dřevin obecně platí, že do prořezání byste se měli pustit už na jaře. I tady ale záleží na tom, jaké stromy či keře prořezáváte.

  • Jádroviny a bobuloviny – prořežte je jako první, ideálně už na přelomu zimy a jara.
  • Peckoviny – s prořezáním počkejte do doby, kdy nehrozí noční mrazíky. Většinou to je v březnu či v dubnu.

U ovocných dřevin prořežte větve, které nepřispívají k úrodě.  Zároveň si předem zjistěte, jak vaše stromy a keře plodí. Každý druh a odrůda může potřebovat něco jiného. Například angrešty plodí na dvouletém dřevě a jabloně Rubíny zase potřebují dlouhé větve.

Základní tipy pro správné prořezávání

Základní způsob prořezávání je pro okrasné i ovocné dřeviny stejný.

  • Větve stříhejte nebo řežte vždy šikmo.
  • Řez dělejte těsně za rozvětvením. Jakmile ho uděláte dál a vznikne špalík, hrozí, že místo začne hnít a celá větev může uschnout.
  • Řezy větší než 3 centimetry vždy ošetřete štěpařským voskem nebo stromovým balzámem. Zrychlíte tak hojení.
  • U ovocných stromů zastřihávejte a řežte hlavně výhonky, které míří přímo nahoru nebo dolů. Nejlépe totiž plodí větve, které jsou vodorovné nebo lehce šikmé. U okrasných dřevin se řiďte požadovaným tvarem stromu či keře.
  • Větší omlazení starých stromů rozvrhněte do několika let. Když prořežete všechny staré větve najednou, hrozí, že ze všech oček vyrazí nové větve.

Hledejte správné nářadí

Kromě toho musíte mít také správné a ostré nářadí. Pro slabší větve se hodí hlavně zahradnické nože a nůžky. U tlustších sáhněte po delších nůžkách na silné větve, u kterých máte větší páku, a proto si poradíte i se silným dřevem. Když ani dlouhé nůžky nestačí, využijte pilku.

A pokud si nejste jistí, jaké nářadí použít, poraďte se přímo s prodejcem.