Na začátku zimy začíná období vegetačního klidu pro většinu pokojových rostlin. Zaléváme je méně, vždy vlažnou vodou zbavenou vápníku – méně je hnojíme, některé přenášíme do chladné místnosti, kde je necháme volně přezimovat.
Není možno stanovit, které rostliny dáváme na přezimování do chladné místnosti, protože to záleží na jejích vlastnostech. V podstatě rostliny, které pocházejí z deštných pralesů, potřebují teplo po celý rok. Jenže čím je tepleji, tím více musíme zalévat, protože rostliny odpařují více vody.
Pro rostliny, které pěstujeme v létě ve kbelících a hrncích venku, začíná přezimování s prvním mrazem. Dáváme je do sklepa nebo na schodiště. Kdo má místnosti na přezimování, je ochuzen o starosti. Ideální místnost pro přezimování má teplotu 4-10 C0, je světlá a dobře větraná.
Teplá místnost, která je navíc tmavá a vlhká zvyšuje možnost napadení květin houbovým onemocněním. V tmavé místnosti nenahromadí dostatek sil pro další rok a nejsou ani zdravé.
Málo citlivý je na podmínky přezimování oleandr. V chladnu a světlé místnosti může být vavřín, který svými stále zelenými listy odpařuje poměrně mnoho vody, a proto musí být častěji zaléván. Doma musí přezimovat všechny citrusové rostliny, pelargónie, Geranium (na obrázku) a Arbutus ulnedo.
V teplejších klimatických podmínkách je možno mrazuvzdorné rostliny, jako například zimomráz, některé druhy vavřínu a palem nechat přezimovat na zahradě. Musí být ale v zemi, protože v květináči by promrzl kořenový bal, rostlina by nemohla přijímat vodu a uhynula by.
-SŠ-
foto: unsplash