Kosmetické přípravky dnes ve velkém používají nejen ženy, ale také muži. Bez kosmetiky se řada lidí už neobejde. Někteří se ani neodváží bez použití některého z kosmetických přípravků vyjít ven. I přesto, že se výrobci předhánějí ve snaze zdůraznit pozitivní účinky jejich produktů, některé kosmetické přípravky jsou přímo zdraví nebezpečné.

Bohužel stále řada výrobků  obsahuje velmi nebezpečné látky. Škodlivé a přímo lidské zdraví ohrožující látky, které jsou do kosmetiky přidávány jsou zejména ftaláty, syntetické pižmo, alkohol, či hliník. Může se vám tak sát, že místo toho, aby vás kosmetické příspěvky zkrášlily, tak vám uškodí. Možná si myslíte, že se to stát nemůže, ale podle dermatologů má přibližně každá desátá žena po použití některého z kosmetických přípravků zdravotní potíže. Může se jednat o alergickou reakci na některou z látek obsažených v přípravku, případně o vážný zdravotní problém způsobený nebezpečnou chemikálií. Například syntetické pižmo může při delší aplikaci způsobit neplodnost.

Jaké jsou tedy nejnebezpečnější látky, které někteří výrobci přidávají do kosmetických přípravků:

1. Ftaláty

Ftaláty mají toxické účinky na reprodukční ústrojí, ohrožují ledviny a játra.

2. Syntetické pižmo

Syntetické pižmo se ukládá v organismu, který se ho nedokáže zbavit. Může způsobit poruchy reprodukce.

3. MDGN – Methyldibromo Glutaronitril

MDGN je při požití jedovatý, může způsobit trvalé následky pokud se dostane do očí a často způsobuje dermatitidu – zápal kůže spojený se svěděním kůže a otoky. Od 6.9.2005 nesmí být kosmetické výrobky obsahující MDGN v ČR prodávány.

5. Hliník

Mezi negativní důsledky zanesení organismu hliníkovými „usazeninami“ patří poškození nervového systému a Alzheimerova choroba. Najdeme ho například v deodorantech.

J. H.