Sedím za psacím stolem a koukám na sloupec papíru, který jsem během úklidu určil jako papír vhodný pro tisk. Jedná se o listy, které již jsou z jedné strany potisknuté. Většinou hlouposti. Ovšem znáte to.

Máte předsevzetí, že budete tisknout jen opravdu důležité věci a nakonec tisknete téměř vše. Použít papír z obou stran, je myslím velmi ekonomické a ekologické. Já to tak dělám již dlouho. Když však bude papír potištěn z obou stran, tak co pak? Jistě. Hodím ho do příslušného kontejneru a bude z něj vyroben papír nový.

Pro psaní, na letáky, domácí tisk bude jistě dobrý. Někdy však musí být papír špičkové kvality. Vědci nyní přišli na nový způsob recyklace, který papír nepoškozuje.

Vědci z univerzity v Cambridgi k tomu používají světlo.Vlastně zelené světlo. Sestavili přístroj, který vyzařuje paprsek zeleného laseru. Tímto paprskem se přejíždí po stránce potištěného papíru. Tmavý inkoust velmi dobře pohlcuje světlo, tím se ohřívá. Inkoust se nakonec vypaří. Jak jednoduché.

Navíc papír není nijak poškozen. Má totiž bílou barvu a ta světlo nepohlcuje. Nezahřívá se tedy. Vzpomínáte na hodiny dějepisu. Ve středověku se používal k psaní pergamen. Do toho byl text vyškrábán a bylo-li třeba, tak byl text odstraněn a pergamen mohl být znovu použit.

Ve středověku to byla nutnost, protože výroba pergamenu byla velmi náročná. Pro nás je to také nutnost. Výroba papíru velmi zatěžuje životní prostředí. Navíc stromy budeme potřebovat pro boj se zvýšeným množství oxidu uhličitého v atmosféře.

Vše má však své úskalí. Tento přístroj je pouze prototyp a do praktického používání schází ještě řada let. Již teď se však objevují obavy z jeho použití. Ne však z ekologických důvodů.

Zatím nejsou známy jeho negativní dopady na životní prostředí. Objevují se obavy ze stran právníků. Představte si, že podepíšete nějaký dokument. Například smlouvu se zákazníkem. Pomocí tohoto přístroje bude text vymazán a zůstane pouze váš podpis. Nepříjemné, že?

J.H.