Bydlíte v panelovém domě a rádi byste se rovněž těšili ze zahrádky? Není problém. Domluvte se se sousedy a založte si střešní zahradu.

Nejedná se přitom pouze o módní výstřelek. Střešní zahrada má i mnoho výhod. Jednak vám umožní skvěle relaxovat, ale jedná se také o ryze účelnou investici. Výhody střešních zahrad znali již obyvatelé měst Blízkého Východu a to už v 6. století před našim letopočtem. Města Blízkého Východu totiž byla silně přelidněna a domy namačkány jeden na druhém. Domy však byly stavěny s plochou střechou a toho místní obyvatelé využili. V severských zemích se zase zelené střechy využívají k tepelné izolaci. Dnes střešní zahrady rádi využívají architekti zejména při stavbě různých obchodních a kancelářských budov a to zejména právě pro jejich tepelně izolační vlastností i pro jejich estetiku.

Pokud jde o tepelně izolační vlastnosti, pak jsou střešní zahrady většinou extenzivní. Jedná se ve většině případů jen o travní drn, kterým je střecha pokryta. Vybírat se musejí vhodné druhy trav. Požadavkem je zejména nízký vzrůst. Jejich výhodou je, že je možné je umístit i na střechu o sklonu až 30 stupňů. Intenzivní zahrádky jsou pak zahrady v pravém smyslu slova. Můžete si na nich pěstovat zeleninu, bylinky, okrasné dřeviny a relaxovat. Protože jsou tyto zahrady pochozí, můžeme je budovat pouze na rovných střechách.

V dnešní době není problém ani ozvláštnit střešní zahrádku nějakým prvkem jako je jezírko, či fontánka. Technicky se dá realizovat téměř vše. Chce to jen představivost a v případě některých okrasných prvků i značné finanční prostředky. Když se však obrátíte na odborníky, ti vám jistě poradí a nabídnou řadu možností, které vám budou esteticky i finančně vyhovovat.

 

J.H.