Za pár dní začne nový školní rok. Pro někoho nová zkušenost, pro jiné již rutina. Prvňáčci se těší, starší děti jsou spíše znechuceny a rodiče mají obavy o rodinný rozpočet. Když nakupujete, nakupujte pouze bezpečné výrobky, které dětem neublíží.

Velkou pozornost při výběru školních pomůcek věnujte materiálům, ze kterých jsou vyrobeny. Pozor zejména na PVC a z nich se uvolňující ftaláty. Legislativa je v tomto ohledu totiž mnohem méně přísná než například u hraček. Existuje rozdíl mezi výrobky z PET a PVC. V případě PET jsou ftaláty v pevné chemické vazbě a můžeme je považovat za celkem bezpečné. Ovšem v PVC jsou ftaláty ve volné chemické vazbě, nejčastěji se zde používají jako změkčovadla a jsou při dlouhodobém působení nebezpečné. Tělo se navíc ftalátů neumí zbavit. Děti, které tak jsou během své dlouholeté školní docházky vystaveny ftalátům, mohou mít v pozdějším věku zdravotní komplikace. Snažte se proto vyhnout školním pomůckám z PVC.

Pravidelnou kontrolu těchto výrobků provádí státní orgány, ale i některé neziskové organizace, například Arnika a Sdružení na obranu spotřebitelů. Před nákupem školních pomůcek je vhodné se kouknout do jejich databází a zjistit, jakým výrobkům je lepší se vyhnout. Není možné se spoléhat ani na nákup dražších a značkových výrobků, problémy s ftaláty se nevyhýbají ani jim.

Samotnou kapitolou jsou pak obaly na sešity a učebnice. Každý si jistě vzpomíná, kolik jich potřeboval. Životnost obalů však byla většinou velmi krátká. Někdy nevydržely ani do konce školního roku. Zkuste proto své ratolesti koupit obaly vyrobené z oxobiologicky rozložitelných materiálů.  Jedná se o výrobky z polyetylenu (PE) doplněného o aditivum d2w. Mají vlastnosti jako běžný plast, ale během několika měsíců se rozloží na oxid uhličitý, vodu a humus. Sice nevydrží déle než obaly z klasického materiálu, ale alespoň nezatěžují životní prostředí. Označeny jsou klasickým šipkovým trojúhelníkem s číslem 4. Na trhu jsou dále k dispozici sešity a zápisníky vyrobené z recyklovaného papíru. Řadu věcí je také možné použit opakovaně, například po starších sourozencích. Učebnice také není potřeba kupovat nové, ale je možné se porozhlédnout po antikvariátech.

Několik rad na závěr:

  • Vyhnout se výrobkům z PVC
  • Preferovat výrobky vyrobené z recyklovaného materiálu
  • Upřednostňujeme snadno rozložitelné materiály
  • Nejlépe je využít výrobky s opakovatelným použitím (plnicí pero)
  • Kupovat nejlépe lepidla a fixy ředitelné vodou

Autor: J. H.