Koho už nudí jednotvárné šiky zahradních trpaslíků, keramická zvířata postávající jakoby mimoděk v záhonech, popřípadě má alergii na dekorace z plastu a podobných materiálů, nabízí mu podzim ideální možnost vyzdobit si zahradu z čistě přírodních zdrojů.

Díky probíhající sklizni kukuřice, jablek, dýní či dozrávajícím šípkům, kaštanům a žaludům máme dostatek tvůrčího materiálu, který můžeme kombinovat podle vlastní fantazie.

Oblíbeným nástrojem na tvorbu dekorací je kukuřice. Užít ji lze celou nebo jen některé její části. Z celé kukuřice můžeme vytvářet tradiční panenky se suknicí, popřípadě panáčky, kterým se dá  z přebytečného šustí vyrobit i klobouk.  Přebytečné kukuřičné ,,vlasy“ si můžeme navíc usušit a připravit si z nich čaj, který je dobrý na ledvinové potíže.

Možná nás zláká tvorba dekorací pouze z kukuřičného šustí, která však vyžaduje již větší zručnost, s četnými návody a postupy tohoto typu se můžeme setkat v hobby časopisech a pořadech.

Červená jablka dobře dotvářejí pestrobarevná podzimní zátiší. Stejně jako okrasné dýně, které nejsou jedlé a jsou pěstované za účelem podzimní výzdoby. Bývají menší než ty pravé a mají různé tvary a barvy. Přestože nejsou jedlé, seženeme je mimo prodejen s květinami i v některých prodejnách se zeleninou. Umístit se dají na skalku, ale třeba i do truhlíků.

Chystáme-li se pořídit si pravou halloweenskou dekoraci, uděláme lépe, sáhneme-li po tradiční velké oranžové dýni. Tu pak můžeme vydlabat a pořídit jí strašidelný obličej, známý ze zahraničních filmů a seriálů. Dýni je vhodné umístit na viditelné místo, nejlépe někam k plotu, aby vítala kolemjdoucí.

Šípky, kaštany a žaludy oživí květináče, popřípadě je možné vzpomenout na školní léta a vyrobit z nich za pomoci špejlí různá zvířátka a jiné dekorace. V případě šípků bychom si ale měli dát pozor, aby naši novou podzimní výzdobu neocenilo nejvíc ptactvo a během chvíle se po ní nezaprášilo.

Autor: Žaneta Pixová