Jaro již neodbytně klepe na dveře a i když nás ještě možná potrápí nějaký ten mrazík, je nutné začít připravovat zahradu.

Půda se začne postupně oteplovat. Nakonec dosáhne teploty vhodné pro klíčení semínek. Začne růst tráva. Na začátku jara je vhodné trávníku trochu pomoci. Samozřejmostí by mělo být přihnojení trávníků a jeho provzdušnění. Pak už vás čeká pravidelné sečení.

Čerstvá, právě rostoucí tráva spotřebovává velké množství živin. Nejvhodnější je její přihnojení mulčem. Nejlépe  v březnu, nejpozději na začátku dubna. Pokud nemáte mulč, musíte sáhnout po nějakém druhu umělého hnojiva. Mladé rostlinky potřebují zejména dusík, který podporuje dělení buněk a tvorbu nových částí rostlinky. Nedodáte-li potřebné živiny, objeví se na trávníku zelenožluté skvrny a trávník bude špatně růst a hrozí, že bude napaden nějakou z chorob.

V dubnu je pak čas na vertikulaci. Pomocí vertikulace odstraníte odumřelé rostlinky a trávník celkově provzdušníte. Poté sečte trávník vždy na cca 4 až 5 cm výšky. Potřeba je však se starat nejen o trávník. Údržbu potřebují i keře a stromy. Právě na jaře se provádí prořezávání ovocných stromů a zastřihává se živý plot.

Pravidelná a poctivá péče o vaši zahradu se vám jistě vyplatí. Odměnou vám bude nejen krásný trávník, ale také úroda sklizena z ovocných stromů. Jistě, je to dřina, ale mít k dispozici v dnešní době zahradu, která vám je nejen potěchou pro oko, ale každoročně poskytne i množství ovoce a zeleniny, je k nezaplacení. Ať už je pro vás práce na zahrádce nutnou povinností, nebo příjemným odpočinkem, přeji vám mnoho radosti z výsledků vaší práce.

J. H.