Ceny energií stoupají rapidně vzhůru. Platíme více za elektřinu, plyn, ale i vodu či základní potraviny. Díky pochmurnému počasí jsme navíc před pár dny zahájili topnou sezónu, která odčerpává z našeho rodinného rozpočtu nemalé procento finančních prostředků.

Proto se řada z nás děsí vyúčtování za energie i vodu. Jak je snížit? Řešením je úsporná domácnost. Máme pro vás 5 rad a tipů, jak ji zařídit a na čem ušetřit. Prvotní náklady sice nebudou zanedbatelné, počítejte však s tím, že se vám tato investice zanedlouho vrátí.

Posviťte si „úsporkami“

Názory na úsporné žárovky se mezi lidmi různí. Jedni je milují, druzí nenávidí. Argumenty první skupiny hovoří ve prospěch dlouhé životnosti, ale především úspory energie. Odpůrci úsporných žárovek se nemohou vypořádat s barvou světla anebo jeho intenzitou. Snad všichni odborníci se ale shodují na tom, že úsporná žárovka má až sedmkrát menší spotřebu elektřiny a čtyřikrát nižší celkové náklady.

Vyměňte staré spotřebiče za nové

A při nákupu vsaďte na spotřebiče, které spadají do energetické třídy A+++ nebo A++. Pozornost věnujte ale také rozměrům daného spotřebiče. Třeba taková 300 litrová lednička A+++ spotřebuje více elektřiny než 150litrové modely A++. Úspora vůči starým „déčkovým“ modelům je ale citelná. Během několika let můžete s novou ledničkou ušetřit i sedm tisíc korun.

Náš tip: Schází vám na pořízení nízkoenergetického spotřebiče dostatek prostředků? Řešení nabízí půjčka ihned rovnou na účet!

S vodou nakládejte jako se zlatem

Že byste se namísto napouštění vany měli sprchovat, dnes již asi nikoho nepřekvapí. Ročně tak můžete ušetřit nějakou tu stovku. Velké dilema však představuje ohřev vody (či pokrmů) v kuchyni. Nejúspornější je v současnosti indukční varná deska, která disponuje minimálními tepelnými ztrátami. Pokud si ohříváte vodu na kávu či čaj, vyměňte desku za varnou konvici. Zaměřte se však i na správné množství ohřívané vody. Pokud totiž ohříváte litr vody namísto potřebných 250 ml, spotřeba energie stoupne až o 75 %.

Mohlo by vás zajímat: Indukční varná deska vás vyjde v průměru na dva až několik desítek tisíc korun. I k jejímu pořízení proto mohou pomoci půjčky bez doložení příjmu.

Spotřebiče ven ze zásuvky

Necháváte televizi v tzv. „pohotovostním režimu“? Ročně přicházíte asi o 200 korun. Že vás dvě stovky nerozhodí? A víte, kolik takových televizí, počítačů, přehrávačů a dalších spotřebičů vlastně tímto způsobem „živíte“? Pokud si spočítáte, kolik vám spotřebiče v pohotovostním režimu ročně odčerpají z peněženky, budete je ještě rádi na noc vypínat ze zásuvky

Využijte dotací státu

Pokud stavíte dům nebo přemýšlíte, jakým způsobem ještě více ušetřit, požádejte o státní dotace. V rámci dotačních programů totiž stát rozdává miliardy korun. Stačí o ně pouze požádat. Velké oblibě se letos opět těší program „Zelená úsporám“, díky které můžete získat úhradu až 50 % nákladů. Stát přispívá na výměnu oken i dveří, zateplení domu i solární panely. Zajímavé jsou i kotlíkové dotace nebo dotace na odpadové hospodářství. Pro získání státní podpory je ovšem potřeba splnit přísné podmínky, které jsou uvedeny v popisech jednotlivých programů.