Čím dál více lidí si začíná uvědomovat, že velký dopad na planetu nemá pouze jízda v autě, masný průmysl či pěstování bavlny. I při stavbě či rekonstrukci nemovitostí či obecně v interiérovém designu jde dělat věci jinak a dávat přednost zelenějším řešením.

Jaké zelené trendy si v roce 2022 zaslouží pozornost?

Co si představit pod pojmem zelené bydlení nebo zelená domácnost? Neznamená to postavit si dům z bambusu, ale minimálně se zajímat o původ a životnost toho, co si do svého bydlení vybíráte. To, že při výběru nábytku či zdicího materiálu zvolíte udržitelnější variantu navíc vůbec nemusí ubrat vašemu domovu na kráse. Ba naopak, spousta ekologičtějších směrů v interiérovém designu se drží na žebříčku trendů. Pojďme si představit ty nejzajímavější.

Tip: Stavíte si či kupujete svůj vysněný dům? Sjednejte si pojištění nemovitosti a chraňte svůj majetek před finančními škodami vzniklými důsledkem živelných pohrom či krádeže.

1. Minimalismus

Začneme trendem, který ve světe interiérového designu rozhodně není žádnou novinkou. Minimalismus vybízí k tomu mít ve svém bydlení jen skutečně potřebné věci, a stejně tak i v životě.

Své kořeny má v New Yorku, největšího rozkvětu v architektuře však dosáhl až vlivem Japonska. Právě japonské interiéry jsou důkazem, že minimalismus vůbec nemusí být chladný. Ba naopak, v kombinaci se dřevem a teplejšími odstíny barev může působit přívětivě, a přesto dostát heslu, že méně je někdy více. Jak tento trend převést do praxe, i když vám na zahradě nekvetou sakury?

  • Čistka domácnosti – začněte tím, že doma protřídíte veškeré úložné prostory, krabice, sezónní dekorace i oblečení a zbavíte se všeho, co vám již neslouží nebo nedělá radost. Věci můžete darovat třeba na charitu a udělat tak zároveň dobrý skutek.
  • Nekupujte zbytečnosti – než si něco pořídíte, pořádně si to promyslete. Neshromažďujte zbytečnosti a nezahlcujte svůj domov dalšími dekoracemi.
  • Vsaďte na jednoduchost – kvalitní nábytek a vybavení v jednoduchém designu se vám jen tak neokouká, dá se skvěle kombinovat a interiér díky němu působí čistě.

2. Ekologické materiály

Nemovitosti se staví a rekonstruují dnes a denně, takže není divu, že jednou z největších zátěží pro planetu jsou v tomto ohledu právě materiály. Mezi ty udržitelné patří kromě dřeva také kámen, sklo, bambus, korek či konopí – v poslední době využívané jako izolant. Co se nábytku a vybavení týče, využívat lze také recyklovaný plast, ratan, karton či organickou bavlnu.

3. Stěny a stropy s dotekem přírody

Bílé zdi? Nuda. Ve způsobu využití ekologických materiálů se meze nekladou a jedním z nich může být třeba zkrášlení stěn či stropů mechovou stěnou nebo dřevěným dekorem.

4. Recyklace a upcyklace

Se zelenou domácností jsou už pěknou řádku let spojené dva termíny: recyklace a upcyklace. Recyklaci pravděpodobně znáte, jedná se o proces, kdy se odpad zpracuje a využívá na nové výrobky. Oproti tomu upcyklace funguje na principu, že se výrobek do odpadu vůbec nedostane, ale slouží dále k jiným účelům a s novou přidanou hodnotou. Příklad z praxe: sklenici od zavařovaček nevhodíte do skla, ale vyrobíte z ní svícen. Tímto způsobem pak můžete dát druhý život spoustě věcem, které by jinak skončily v recyklačním kontejneru nebo na skládce.

5. Moderní technologie

Vymoženosti a technologie pro chytré domácnosti tu nejsou jen od toho, aby vám ulehčily život a ušetřily práci. Většina z nich totiž kromě toho šetří i energie a podílí se tak na zelenějším způsobu bydlení. Řeč je například o podlahovém vytápění řízeném termostatem, které reguluje teplotu v místnosti, solárních panelech, které náklady na vytápění výrazně sníží, či o toaletě s úsporným režimem splachování.

 

Zdroj obrázku: ESstock / Shutterstock.com