Možností jak zateplit dům je dnes díky vyspělým technologiím tolik, že by se o nich našim předkům ani nezdálo. Zateplovat můžeme různými moderními typy izolace z polystyrénu či vaty, nebo se můžeme inspirovat právě u našich předků a vybrat stále oblíbenější přírodní izolace.

Rychlý rozvoj technologické doby nás totiž často paradoxně přivádí na myšlenky návratu k přírodě. Lidé chtějí žít a bydlet zdravě a nezatěžovat okolí více než je nutné. To je také důvodem, proč jsou stále oblíbenější izolace ze slámy, konopí a dalších dříve běžných materiálů.

K použití přírodních izolací vede především rozmach ekologických a přírodních domů. Dřevostavby a domy, které dbají na co nejnižší spotřebu energie přímo vybízejí k použití ekologických materiálů.

Izolační vlastnosti jsou u přírodních materiálů stejné, nebo dokonce lepší než v případě izolací typu minerální vaty či polystyrenu. Např. akustické vlastnosti slámy klasickou izolaci v mnohém předčí. Díky neznalosti se lidé často obávají využívat přírodní materiály z bezpečnostních důvodů. Ani tady ale nebezpečí nehrozí, ba naopak.

Přírodní izolace dělí do tří hlavních skupin: živočišné organické (ovčí vlna), rostlinné organické (celulóza, rákos, korek, kokosová vlákna, bavlna, dřevní vlákna, konopí, len, sláma) a minerální anorganické (hlína, jíl, keramzit, pěnové sklo, pemza, perlit).

Přírodní materiály a jejich využití

  • Nejčastěji využívanými materiály jsou dřevo, resp. dřevěná vlákna či desky, které se většinou vyrábějí z neošetřených odpadů dřevozpracujících závodů. Ze dřeva, případně starého papíru, se získává také celulóza. Dřevěné izolace mohou tedy mít podobu dřevovláknitých desek, celulózu pak lze využít i jako foukané vločky vhodných například pro zateplení střechy.
  • Izolační materiály z ovčí vlny již také nejsou výjimkou v nabídkách stavebních firem. Vlna totiž pohlcuje vlhkost, je nehořlavá, váže na sebe některé látky znečišťující ovzduší. Lze ji využít jako výplňový materiál, ale např. i v podobě desek, rohoží či roun. Nejčastěji bývá používána pro zateplení střechy.
  • Neméně oblíbené je technické konopí. Izolace z konopí nabízí skvělé termoizolační vlastnosti – v létě zachycuje sluneční paprsky a uvolňuje jej do obytného prostoru až když se venku ochladí, v zimě naopak brání úniku tepla ven. Konopí lze využít jak pro novostavby, pro starou zástavbu, tak i pro rekonstrukci.
  • Podobně jako konopí lze v naší republice pěstovat i len. Z něj se vyrábějí buďto rouna, nebo rohože či celé desky. Dřevnatá dužina ze stonků se využívá jako přísada do zateplovacích omítek.

Ačkoli poptávka po konopných, lněných či vlněných materiálech stoupá, vyrábějí se v relativně malém množství. To je důvodem, proč jsou oproti klasickým izolačním materiálům výrazně dražší.

Jaké jsou další výhody přírodních izolačních materiálů?

  • ekologická a zdravotní nezávadnost
  • dlouhá životnost
  • odolnost vůči plísním a škůdcům
  • velmi dobrá akustická izolace
  • snadná montáž

S.S.