Využití konopí

Řekne-li se konopí, většině z nás se asi vybaví droga.  Není tomu ovšem tak dlouho, co tahle rostlina patřila mezi běžně pěstované plodiny hospodářského využití.  Semena této plodiny se konzumovala a z vlákna se vyráběl textil a lana. Zvláště pro výrobu lan je konopné vlákno velmi vhodné, protože patří mezi nejpevnější materiál poskytovaný rostlinnou říší.

Zlom nastal po 2. světové válce v USA. Konopí se stalo nežádoucí rostlinou kvůli možnosti jeho použití jako drogy. USA se snažily o celosvětový zákaz pěstování této plodiny. To se jim však nepovedlo.

Navíc od devadesátých let dvacátého století existují odrůdy této plodiny, které obsahují téměř nulové množství účinné látky, která se nazývá delta-9-tetrahydrocannabinol, zkráceně THC. Pro takový druh konopí se u nás vžilo značení technické konopí.

Použití konopí

Dnes se nejvíce využívá konopí jako izolační materiál, textilie, biomasa pro energetické účinky, kosmetika, papír. Konopí se stává i stále oblíbenější potravinou. Velmi oblíbené je i u ekologických zemědělců, protože má velmi příznivý vliv na půdu a je velmi nenáročné na pěstování.

Potravina z konopí

Semena konopí obsahují řadu prospěšných látek (aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny…) Pro dodání potřebné denní dávky mastných kyselin stačí sníst hrst konopných semen.

Konopí jako izolace

Konopí velmi úspěšně nahrazuje izolaci ze skelné vaty. Samozřejmě před použitím se konopná drť nastříká nehořlavou látkou. Výhoda izolace z konopí je, že takový materiál nedráždí plíce.

Energetické účely

Z konopných stonků se dají vyrobit brikety a pelety a další biopaliva. Velká výhoda konopí v tomto směru je, že má dvakrát větší výhřevnost než hnědé uhlí.

Textil

Zde se opět využívá velké pružnosti a pevnosti konopí. Konopné oděvy také výborně sají pot a chrání pře UV zářením.

Účinky na půdu

Konopí velmi rychle koření. Lze ho tedy využít při protierozní ochraně. Výborná je také jeho schopnost „vysát“ z půdy těžké kovy.

J. H.