V době moderních technologií překvapí, že se do popředí dere čistě přírodní produkt – bambusové vlákno. Proč taky ne. Jedná se o materiál, který má téměř dokonalé vlastnosti.

Bambusové vlákno je velmi jednoduché získat. Základem je vypěstovat základní surovinu, kterou je  bambus. Z něj se pak získává tkanina, která má nepřeberné možnosti využití. Navíc je velmi příjemná na nošení. Značnou výhodou bambusového vlákna je, že se velmi dobře spřádá. Bambus navíc roste velmi rychle a je velmi nenáročný na závlahu. Vyrábí se z něj téměř cokoli. Nářadí, bytové doplňky, papír, textil, hračky. Bambusová rostlina vyroste zhruba za 8 až 10 týdnů.

Bambus se tak stává ekonomicky velmi zajímavou rostlinou. Jeho pěstování je totiž velmi nenáročné. Představuje tak i naději pro řadu chudých regionů, zejména v Asii, které se díky pěstování bambusu mohou vymanit z ekonomického úpadku.

Díky čemu tedy získává bambusové vlákno na popularitě?

  • nejen samotná rostlina, ale i bambusové vlákno má přirozené antibakteriální vlastnosti (ty, které chrání rostlinu proti běžným infekcím)
  • je přírodní a biologicky rozložitelné
  • bambus vyroste i v sušších a na půdu chudších oblastech, kde není možné pěstovat jiné tržní plodiny
  • bambusová tkanina má řadu předností  – dokáže absorbovat vlhkost a „větrá“, je vhodná i pro lidi s citlivější nebo alergenní pokožkou
  • vlákno je silné a velmi dobře se spřádá, použít ho lze samotné nebo v kombinaci s jinými vlákny jako je bavlna, konopí nebo třeba hedvábí

 

Bambusové vlákno se tak stává silnou konkurencí bavlny a lze očekávat, že ji za několik málo let zcela vytlačí. Nejen kvůli svým vlastnostem, ale také kvůli ekologické nenáročnosti pěstování bambusu.

 

J. H.