Přírodní linoleum, jak už název napovídá, se řadí mezi přírodní materiály. Je tvořeno lněným olejem, pryskyřicí, dřevitou a vápennou moučkou. Směs vzniká díky přírodním pigmentům, které jsou zpracovávány pod vysokým tlakem na jutovou textilii. To, co si většina z nás pod pojmem „linoleum“ představí, je však PVC, tedy polyvinylchlorid, který v minulých letech klasické přírodní linoleum nahradili.

Výroba

Lněný olej se získává z lněných semen a přívodem kyslíku se přeměňuje na lněnoolejnou fermež. Ta se smíchá s přírodními pryskyřicemi a vápennou a dřevěnou moučkou. Zahřátá směs se nalisuje na osnovu a nechá se uschnout. Jedná se tedy o ekologický výrobek.

Požadovaný poměr tvrdosti a pružnosti vzniká v sušicí komoře. Při sušení vzniká na povrchu mírný žlutý odstín. Po pokládce tento film zanikne díky působení slunečních paprsků. Délka tohoto procesu závisí na intenzitě slunečního záření. U světlých povrchů přírodního linolea se to projevuje zřetelněji než u tmavých povrchů.

Přírodní linoleum x PVC

Jak bylo řečeno v úvodu, tak oba produkty si lidé velmi často pletou a spojují je pod jeden název lino. Přírodní linoleum je vyráběno v mnoha odstínech a barvách. Mezi nejznámější výrobce a barevné druhy patří Marmoleum, Artoleum, Marmorette a Linosom. Na rozdíl od oblíbených plovoucích podlah se PVC podlahy nerozpíná, a na rozdíl od dlažby je teplejší.

PVC

PVC je podlaha z polyvinylchloridu a v minulosti postupně vytlačila klasické přírodní linoleum. Patří k levnějším podlahovým krytinám a materiál lze barevně upravit. Prodává se buď v roli, nebo jako čtverec. Jelikož se do PVC používají změkčovadla, která se mohou z výrobku postupně uvolňovat, je vhodné kupovat výrobky od renomovaných výrobců.

PVC podlahy se dělí do dvou základních skupin:

  • homogenní -  v celé své tloušťce mají stejné složení i provedení
  • heterogenní – skládají se z několika vrstev odlišujících se od sebe složením nebo provedením

Přírodní linoleum – odolná podlahovina

Linoleum je probarveno v celé své tloušťce, je odolné proti vrypům, oděru a rychlému prošlapání. Odolává také vysokému bodovému zatížení například od nohou nábytku. Proto se hodí kromě bytů i do komerčních a veřejných prostor. Životnost linolea se udává mezi 20–30 lety.

Přírodní linoleum zaujme svou životností, která bývá až třicet let, což je doba srovnatelná s životností klasické keramické dlažby. Proto i když je pořizovací cena vyšší (až  1000 Kč/m2), časem se investice určitě vrátí.

Linoleum z hlediska bezpečnosti

Linoleum se samo nevznítí a v případě požáru nepřispívá k šíření ohně. Povrch je schopný odolat hořící cigaretě, protože se netaví. Pokud zanechá nedopalek cigarety nějakou stopu, lze ji odstranit opatrným seškrábnutím.

Výhody přírodního linolea

  • ekologická výroba i likvidace
  • dobré izolační vlastnosti
  • vhodné pro alergiky
  • jednoduchá údržba

Nevýhody

  • citlivost na UV záření
  • vyšší pořizovací náklady
  • nelze čistit agresivními čisticími prostředky

Úklid a čištění podlahy

Čistěte podlahovou krytinu pravidelně, protože to je efektivnější a hygieničtější než občasné důkladné čištění. Vždy pečlivě respektujte doporučené dávkování prostředků a ihned setřete mastnotu nebo rozlitý olej, protože by mohlo dojít k poškození povrchu. Pozor na rozpouštědla, která poškozují pružné podlahoviny. Pozor na kolečka nebo ochranu nábytku z černé gumy může odbarvit podlahovou krytinu.