Líbí se vám trend domů, které jsou schopné vyrábět energii? Pak se vám pravděpodobně bude líbit ten, který stojí v australském Melbourne.

Na první pohled připomíná dům ostatní moderní domy – prosklená fasáda, sluneční místnost, fotovoltaické panely a zelená střecha… V čem je dům tedy tak výjimečný?

Jedná se o první modulární dům na světě s pozitivní uhlíkovou bilancí. Může tedy vyrábět více energie než pro svůj provoz potřebuje.

Společnost ArchiBlox, která prototyp modulárního domu představila, srovnává jeho přínosy pro životní prostředí s užitkem, jaký by mohlo přinést až na 6 tisíc stromů. Dům tak může směle nahradit funkci menšího lesíku.

Za prosklenou fasádou se po celé šířce domu rozprostírá řekněme sluneční místnost (architekti jí přezdívají plíce domu), která slouží jako nárazník mezi venkovním prostředím a obytnými prostory. V létě chrání obytnou část před nadměrným ohříváním horkým sluncem a v průběhu chladných měsíců naopak vytváří jakousi kapsu pro izolaci interiéru. V této místnosti je umístěna takzvaná jedlá stěna, tedy stěna pokrytá závěsnými květináči určenými pro pěstování bylinek a jiných nejen jedlých plodin, kterým se na tomto stanovišti bude dařit. Podobné kapsy jsou rozmístěny i zvenčí domu.

Hlavní obytné prostory pak tvoří obývací pokoj s jídelnou a kuchyní na jedné straně domu a ložnice s koupelnou na straně druhé.

O větrání v domě se stará chytrý systém ventilace využívající přirozený tah. Střecha domu je pokrytá trávou a tvoří tak praktickou i estetickou izolační vrstvu. Dům využívá solární energie díky střešním fotovoltaickým panelům. Součástí domu je zároveň ne příliš častý systém pro recyklaci dešťové vody, který pomáhá snižovat spotřebu pitné vody.

Jedná se zkrátka o vysněný domek nejednoho ekologického nadšence.

Sandra Špačková
foto: dezeen.com