Klasické prací prostředky obsahují fosfáty, které se významně podílejí na eutrofizaci našich vod. Jednou z alternativ běžných pracích prostředků jsou  ecoballs – ekologické prací míčky, díky kterým můžete ušetřit za drahé prací prášky a aviváže a šetřit přitom životní prostředí.

Co je Ecoballs

Ecoballs mají zhruba velikost a vzhled tenisového míčku, který je naplněn peletkami ekologicky šetrného pracího prášku. Ecoballs jsou opatřeny prstencem, který má snižovat hluk v bubnu pračky. Koule se dá také otevřít a peletky vyměnit. Ecoballs jsou šetrné k životnímu prostředí – neobsahují mýdlo ani žádné jiné chemikálie. Při používání ecoballs nehrozí žádná alergická reakce, jako je tomu u klasických pracích prostředků, jsou proto vhodné i pro lidi s citlivou pokožkou a malé děti.

Jak je používat

Ecoballs mohou být použity ve všech pračkách. Doporučuje se ale naplnit pračku pouze ze 3/4, protože míček musí mít dostatečný prostor pro cirkulaci v prádle. Dále byste se při praní měli vyhnout pracím cyklům se sníženou spotřebou vody a používat pouze běžné programy. Prádlo vyprané pomocí ecoballs je přirozeně měkké a hebké, proto se nedoporučuje používat aviváž.

Teplota vody by při praní neměla přesáhnout 60 ° C, protože by mohlo dojít k poškození míčku a snížení životnosti.  Pro dosažení nejlepších výsledků by se mělo prát na 30- ° C – 60 ° C po dobu 30 minut.

Jak to funguje

Ecoballs se označují jako antibakteriální, z toho důvodu, že jejich přítomnost v pračce zvyšuje pH vody na 10 a více. Bakterie jsou přitom aktivní pouze při pH 6-8. Takto zvýšené pH dokáže tedy spolehlivě zlikvidovat bakterie přítomné na oblečení. Dalším efektem ecoballs je přirozená aktivace molekul vody, které pak dokážou proniknout hluboko do vláken oděvů a zbavit je nečistot.

Kolik stojí?

Na našem trhu jsou k dostání míčky na 150 (asi 300 Kč), ale i na 1000 (asi 1000 Kč) pracích cyklů. Koupit se dají také náhradní peletky, kterými naplníte prací míček a můžete pokračovat v praní bez nutnosti kupovat nový. Použité peletky můžete s klidem vyhodit do koše, obsahují totiž pouze biologicky rozložitelné materiály.

R. K.