Slyšeli jste už někdy termín ekologická toaleta? Možná ano a nyní přemýšlíte, co se vlastně pod tímto termínem ukrývá. První, co asi každého napadne je, že ekologická toaleta bude nějakým způsobem šetřit vodou. Například bude používat vodu z umyvadla či pračky. Ovšem není tomu tak.

Ekologická toaleta totiž slouží k výrobě kompostu. Proto je někdy označována jako kompostovací. Jedná se vlastně o suchý záchod, akorát exkrementy nejsou rozkládány pomoci různých přípravků, ale jsou dále využívány pro tvorbu toho nejkvalitnějšího kompostu. Taková toaleta je vhodná všude tam, kde není rozvod vody a kanalizace. Ocení ji tedy zejména chataři a zahrádkáři.

Kompost se v toaletě tvoří na základě stejného principu jako v kompostéru. Jen to netrvá tak dlouho, protože lidské produkty jsou mnohem aktivnější materiál. První myšlenka, která člověka napadne je asi v této souvislosti zdravotní nezávadnost. Nemusíte se ničeho obávat. Během kompostování dochází v toaletě ke zvýšení teploty, která je pro většinu původců nemocí již kritická a tak proces kompostování nepřežijí. Dále jsou hodně časté obavy ze zápachu. Ani v tomto případě nejsou obavy na místě. Každá ekologická toaleta, nebo chete-li kompostovací toaleta je vybavena záklapkou, která se otevírá jen, když je toaleta používána. Do toalety se také sype směs, která urychluje kompostování. Bakterie tak rozkládají výkaly velmi rychle a nedochází k vytvoření zápachu.

Pokud tedy máte chalupu anebo zahradu, je pro vás ekologická toaleta vhodným řešením jak vyřešit problém s vyvážením septiku a suché toalety. Jen nezapomeňte při pořizování ekologické toalety správně nadimenzovat její velikost.

 

J. H.