Farmářské trhy

trhy

Farmářské trhy začínaly v několika větších městech a zkoušelo se, jestli lidé vůbec mají o něco podobného zájem. Záměrem bylo, a stále je, obnovení tradice zemědělských tržnic a zároveň podpora drobných českých zemědělců a chovatelů. A jak se ukázalo, o nákup surovin, u kterých o čerstvosti není pochyb, zájem je a ne zrovna malý. Farmářské tržiště proto dál rostou ve všech koutech České republiky.

Nakoupit tady můžete především ovoce a zeleninu, sýry, med, mošty, mléko, víno, nakládané hermelíny, uzeniny, pečivo, bylinky a jiné dobroty. Několikrát do měsíce se sjedou farmáři a zemědělci a na stáncích nabízejí své výrobky. Bez velkých reklam a za vcelku reálné ceny. Jistotou pro vás by pak měla být jejich čerstvost a především kvalita. Farmářské trhy jsou ale hlavně rájem pro milovníky bio potravin. Těch je tady totiž spousta.

Průběžně aktualizovaný seznam farmářských trhů najdete na webových stránkách www.ceskefarmarsketrhy.cz. Zjistíte tady nejen, kam to budete mít na trhy nejblíže, ale také všechna data, kdy se trhy konají a stručný výčet toho, co na nich seženete. Farmářské trhy obvykle začínají kolem osmé až deváté hodiny ranní a doporučujeme si přivstat. O sobotách totiž farmáři balí krám už v pravé poledne.

Ve větších městech budete mít to štěstí, že na farmářské trhy narazíte také ve středu. I prodejní doba je pak uzpůsobena všednímu dni a vy tak budete moci nakupovat i dopoledne (obvykle do 16 hod).

Největší a zřejmě jediný celoroční trh s ovocem, zeleninou, medem, vejci, kořením a dalšími produkty najdete v secesní hale č. 22 na pražské Holešovické tržnici. Trhy můžete navštívit každý den kromě neděle, ve všední dny od 8 do 16 hodin a v sobotu od 8 do 13 hodin. Na ploše neuvěřitelných 3 000 metrů čtverečních najdete 85 stánků. Své místo tady má i automat na čerstvé mléko.

Komentáře

  • Ráda nakupuji na farmářských trzích produkty,které nejsou v obchodech k dostání. Protože, kdo mi zaručí,že např. mrkev není koupená v Makru a prodávaná jako doma vypěstovaná? Nakupuji ve velkoobchodech a potkala jsem se tam z trhovcem,který mi prodal zeleninu, kterou si právě vezl do auta na vozíku v paletách.

  • No jo, člověk na trhu musí chutnávat a ochutnávat… Dejte na vlastní chutě, určitě rozeznáte ovoce od farmáře a ovoce ze supermarteku. Podle vůně, struktury, barvy atd. Vzpoměňte si na dětství, jak chutnaly mrkve, jablka a třeba jak pálily ředkvičky a porovnejte to. A když se bude prodejce cukat a nedá ochutnat, tak to smrdí a pak bych to rozhodně nekupovala :)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení