Hliněné omítky

omitka

Hliněné omítky jsou stále populárnější. Dokáží totiž do určité míry regulovat mikroklima místností, mají dobré tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti. Další pozitivem hliněných omítek je, že na stěně vypadají velmi dobře. Hliněná omítka má specifické fyzikální vlastnosti, díky kterým pomáhá regulovat vlhkost v místnosti. Je paropropustná, dokáže absorbovat vlhkost ze vzduchu a v případě nízké vlhkosti vzduchu v místnosti je dříve absorbovaná vlhkost opět uvolněna. Hliněnou omítku je samozřejmě možné použít v jakékoli stavbě, ale zejména vhodná je v panelových bytech, ve kterých především v topné sezóně dochází k výraznému vysušení vzduchu.

Hliněné omítky jsou navíc zcela ekologickým materiálem. Obsahují totiž pouze hlínu, písek a přírodní barevné pigmenty. Lze však přidávat nejen barevné pigmenty, ale i řadu dekorativních prvků jako jsou kousky slídy, skleněné vzory, dokonce sušené květiny. Je také možné ji vytvarovat do různých tvarů. Hliněná omítka je totiž velmi tvárná. Kreativitě se tak žádné meze nekladou.

Jediné čemu se musíte vyvarovat, je použití hliněných omítek na místech, která jsou vystavená vodě. Tedy kolem vany, sprchového koutu, kuchyňské linky. Omítka by se vám jednoduše rozmočila. Neznamená to však, že v koupelně nesmíte použít hliněnou omítku. Ba naopak! Hliněné omítce sice nesvědčí plynulý proud vody, je tedy nutné je aplikovat mimo místa kolem vany a sprchy, ale jinak je pro koupelnu kvůli své schopnosti pohlcovat vlhkost ideální.

Mezi nevýhody hliněné omítky patří, že na hladké nenasákavé povrchy hůře přilne. Je tak nutné použít nějakou pomůcku – např. mřížku, případně nanést podkladovou vrstvu. Nevýhodou je i vyšší cena. Konečná cena však záleží na tom, jestli si budete omítku nanášet sami, případně si najmete odborníky. Rovněž si můžete koupit již namíchanou směs, nebo si směs připravit doma. Ovšem pozor na správný poměr hlíny a písku, aby vám omítka nepraskala.

J. H.

Komentáře

  • …pokud chce někdo vidět, jak hliněné omítky vypadají v moderních novostavbách, tak připojuji odkaz: (odkaz byl redakcí odstraněn)

  • K čemu je článek bez fotografií?

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení