Jak na hliněné omítky?

cihla_omitky

Právě jste dostavěli dům? Máte hrubou stavbu a přemýšlíte jaké zvolit do interiéru omítky? Pak je čas zamyslet se, zdali nevyzkoušet hliněné omítky. Ty totiž mají řadu výhod a jsou stále oblíbenější zejména u lidí, kteří mají blízko k přírodě a přírodnímu způsobu bydlení. Hliněné omítky například dokáže regulovat vlhkost v domě. V okamžiku, kdy je v místnosti velká vzdušná vlhkost, hliněná omítka část této vlhkosti dokáže pohltit. Naopak, když je vlhkost nízká, hliněná omítka uvolní před tím pohlcenou vlhkost.

Bojíte se, že nezvládnete aplikaci hliněné omítky? Bát se opravdu nemusíte. Zvládne to každý, kdo alespoň jednou už nějakou tu zeď nahodil. V dnešním článku vám navíc poradíme, jak se poprat s různým materiálem.

Nepálená cihla

Jako u běžných omítek je potřeba zeď napřed nahodit na hrubo. Tato vrstva by měla být silná alespoň 8-10 mm. Jakmile dokončíte natahování hrubé omítky, je vhodné ji zpevnit například jutou. Tzv. fajnová se vám bude nahazovat mnohem lépe.

Sádrokarton

Sádrokarton má značnou nevýhodu. Velmi dobře totiž přijímá vlhkost. Hliněná omítka velmi dlouho schne, a proto hrozí, že nám sádrokarton navlhne. Tomu lze zabránit, pokud se před natahováním omítky sádrokarton nějakým způsobem impregnujeme.

Dřevo

Chceme-li omítat dřevěnou zeď, je potřeba napřed zdrsnit její povrch. K tomu lze použít řadu přírodních i umělých materiálů, které se upínají upínacím drátem. Takto nachystanou zeď je možné nahodit hrubou a následně fajnovou hliněnou omítkou.

Hliněné omítky mají řadu výhod, rovněž mnohem lépe vypadají. Jejich realizace přitom není nikterak nákladná ani náročná.

J. H.

Komentáře

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení