Stavíte dům a přemýšlíte, zda-li v těchto chladných dnech stavební práce ukončit? Obecně platí, že stavební práce není vhodné provádět při teplotách – 5 °C a méně. Proto stavební firmy plánují práce tak, aby přes nejchladnější měsíce v roce pracovaly pouze v interiéru. Jednak při nízkých teplotách je potřeba řadu venkovních prací ukončit, ale také je dobré nechat přes zimu hrubou stavbu pořádně vymrznout. Ač si totiž mnozí myslí, že moderní materiály umožňují stavbařům pracovat i přes zimu a že není třeba nechat stavbu vymrznout, mýlí se. Stále platí ty stejné zásady.

Betonovat v mrazu?

Při nízkých teplotách totiž dochází ke změnám fyzikálních vlastností vody, které mohou nepříznivě ovlivnit výsledné vlastnosti. Daný prvek by pak nemusel splňovat kvalitativní a bezpečnostní požadavky na něj kladené dle norem.  Například pokud byste se za tahle nízkých teplot rozhodli betonovat, špatně by to dopadlo. Beton je potřeba nechat dobře ztvrdnout a vyschnout. Obsahuje totiž velké množství vody a ta při nízkých teplotách zmrzne. Tím samozřejmě naroste objem vody a beton se roztrhá.

Technologická přestávka?

Neznamená to však, že se venkovní stavební práce úplně zastaví. Probíhají totiž tzv. suché práce. Chce to však dobře plánovat. Při nízkých teplotách není vhodné ani nahazovat vnitřní omítky. Ty potřebují také nějakou dobu udržet vodu a při teplotách nižších než -5 °C špatně vyzrají. V chladném období raději dělejme jen omítky hrubé a jádrové, protože případné vady způsobené zráním v chladu lze opravit.

Aby si vše sedlo

Během této zimní přestávky vám hrubá stavba alespoň pořádně vymrzne. Dojde totiž ke srovnání vlhkosti stavebního materiálu s okolím. Stavba si také sedne, materiály se dotvarují a všechny konstrukce zaujmou své místo a upevní se.

Odpověď na otázku položenou v nadpise článku tedy jasně zní ano. Ano, je lepší stavbu nechat přes zimu vymrznout.

 

J. H.