Přemýšlíte o výstavbě svého nového rodinného hnízda a přemýšlíte jak a kde si obstarat pozemek? Pak věřte, že vybrat vhodnou stavební parcelu není nikterak jednoduché. Nemusíte se ovšem bát. V dnešním článku se totiž dozvíte pár užitečných rad, které vám výběr a následnou koupi vhodného stavebního pozemku ulehčí.

První věcí, kterou byste si měli dobře rozmyslet je, jestli budete vhodný pozemek vybírat sami, či si na pomoc přizvete realitní kancelář. Realitní kancelář samozřejmě bude něco stát. Ovšem na druhou stranu má k realitní kancelář většinou k dispozici velké množství kontaktů a případných nabídek a v ceně jsou i právní služby.

Sítě

Další důležitou věcí je, v jakém stavu parcelu očekáváte. Tedy, jestli plně zasíťovanou či postačí, pokud budou sítě někde poblíž a vy se k nim připojíte. To vše se samozřejmě projeví na ceně pozemku. Musíte si to tedy dobře propočítat a promyslet. Rovněž berte v úvahu, jakým způsobem budete koupi pozemku financovat.

Okolí

Při výběru se rozhodně neukvapte. To se vám nemusí vyplatit. Důsledně si prohlédněte nejen samotnou parcelu, ale také její okolí. Velmi vhodné je přizvat na prohlídku odborníka z oboru stavebnictví, který zhodnotí vhodnost parcely pro stavební účely. Zajímat ho bude zejména únosnost a podloží.

Územní plán

V neposlední řadě si dojděte na místní úřad a nahlédněte do územního plánu. Pozemek by totiž mohl ležet v území, kde je stavební uzávěra. Pak vám samozřejmě bude k ničemu. Zkontrolujte si i mapu záplavového území. Jednak je hloupost kupovat pozemek, kterému hrozí zaplavení, a jednak by vám stavbu na něm stejně nikdo nepojistil.

J. H.