Jen párkrát za život se stane, že potřebujete prodat nemovitost. Víte jak to udělat, aniž byste přitom prodělali kalhoty? Necháte si radit od realitní kanceláře? A nebo prodáte na vlastní pěst?

Bavíme se tu o milionových částkách – to je důležité vzít v potaz, a podle toho se také k celé věci postavit. Neboli je třeba vzít na vědomí a dobře zvážit veškerá rizika a nástrahy, které na nás číhají.

Asi jen málokdo z nás bude za život prodávat nemovitost více než jednou nebo dvakrát, ale i tak může několik dobře míněných rad přijít vhod. Jakmile se rozhodnete svou nemovitost prodat, musíte se ještě také rozhodnout, zda do toho půjdete na vlastní pěst, nebo jestli raději zvolíte některou z realitních kanceláří.

Řekněme, že chcete být obezřetní, nebo že jen prostě dáváte přednost řešení, které znamená hodit  břímě prodeje nemovitosti na někoho jiného. Ať tak nebo onak, zvolíte si realitní kancelář. V České republice je realitních kanceláří hned několik tisíc, takže vybrat tu nejlepší nebude vůbec jednoduché.

Realitní kanceláře se navzájem liší především objemem obchodů a počtem makléřů. Samozřejmě to neznamená, že čím větší realitní kancelář je, tím lepší služby poskytuje. Ale velké realitní kanceláře mají pravděpodobně o dost objemnější poptávku. A s ní souvisí i skutečnost, že taková RK bude disponovat i větším množstvím nemovitostí v nabídce.

V případě menších realitních kanceláří je výhodou „individuálnější“ přístup ke klientům – jednotliví makléři nemají na starosti tolik nemovitostí, takže se mohou více věnovat třeba právě té vaší. Ale ani to nemusí být pravidlem. Nejlépe asi uděláte, když se poptáte mezi známými, jaké zkušenosti s tou či onou realitní kanceláří mají. Popřípadě si můžete zajít obhlédnout „terén“ a působiště kanceláře si prohlédnout.

Mezi dnes již standardní služby realitních kanceláří patří mimo jiné také kompletní právní servis, který je zahrnut již v ceně provize. Nezapomeňte se informovat, jak složení kupní ceny za nemovitost probíhá. Za normálních okolností složí kupující v realitní kanceláři tzv. rezervační zálohu ve výši provize RK. Důležité upozornění: V případě, že by  kancelář po vás chtěla složit celou částku (nikoliv jen zálohu), pak rychle ruce pryč! Nikdy nevíte, co taková RK může mít za lubem. V takovém případě je obezřetnost opravdu na místě, raději se informujte. Peníze by se totiž měly skládat u notáře, popřípadě jako vázaný vklad v bance.

Jakmile si vyberete tu „svou“ realitní kancelář, sepíše s vámi smlouvu o zprostředkování prodeje nemovitosti. Nejčastěji se jedná o zprostředkovatelskou smlouvu podle § 642 a násl. Obchodního zákoníku. Touto smlouvou se realitní kancelář zavazuje, že vám za provizi zprostředkuje prodej vaší nemovitosti.

Smlouva může být dvojí – výhradní a nevýhradní. Smlouva nevýhradní má zásadní výhodu – vaše nemovitost může být nabízena více realitními kancelářemi. To může prodej značně urychlit, ovšem záleží individuálně na každé nemovitosti a na její exkluzivitě. V případě výhradní – mnohdy upřednostňované – smlouvy je výhoda na straně RK. Má jistotu, že provizi získá ona, protože žádná jiná kancelář nebude moci nemovitost prodávat. Navíc je pak realitka ochotna vložit do propagace vaší nemovitosti více prostředků.

Realitní makléř by vás měl informovat o tom, jak nabídka vaší nemovitosti probíhá a co všechno již kancelář pro váš prodej udělala. Vhodné je fotografie nemovitosti aktualizovat, aby případný zájemce nehleděl na zasněženou střechu vaší nemovitosti v červenci.

Když realitce řeknete NE

V případě, že se rozhodnete pro prodej bez realitní kanceláře, bude vaše cesta strmější. Ušetříte za provizi – asi 4 až 6% z ceny nemovitosti. Pokud jste se tedy rozhodl prodat svou nemovitost vlastními silami, budete muset řešit problém jak optimálně cenu stanovit, aby nebyla moc vysoká nebo moc nízká. Také si budete muset sehnat právníka kvůli smlouvě apod.

Faktem je, že prodávající raději zadávají prodej své nemovitosti realitním kancelářím, protože si tak ušetří starosti, které za ně kancelář vyřeší sama.