Listopad se právě přehoupl do své druhé poloviny a vy propadáte v zoufalství, protože jste nestihli letos ještě zazimovat zahradu? Není třeba zoufat. Neexistuje totiž přesný termín, kdy byste zazimování zahrady měli provést.

Někdy se dočtete, že zahradu byste měli zazimovat do konce října. To je však velmi zavádějící.

I v listopadu nemusí být na zazimování pozdě. Spíše než na datu v kalendáři totiž záleží na teplotách a počasí.

Dokud nemrzne ještě je čas

Dokud nepromrzne zemina, nemusíte se ničeho bát. Samozřejmě, pokud máte na zahradě rostliny, které snáší špatně nízké teploty, nemusí jít přitom pouze o mrazíky, měli byste je zazimovat dříve, než budou poškozeny.

Prvně je třeba uklidit do teplejších prostor, nejlépe do suchého sklepa, hrnkové rostliny. Tedy ty, které máme na zahradě přes léto v květináčích či jiných nádobách. Samozřejmě nezapomeňte na truhlíky na oknech. Jestliže rostlinám zežloutnou listy, je pozdě. V takovém případě můžete doufat, že se v teple ještě proberou.

Hlíznaté rostliny, které jsou náchylné na mrazy, nejdříve ponecháme, aby měly dostatek času k zatáhnutí hlíz, a poté hlízy opatrně vyjmeme a přeneseme do sklepa. Nejdříve je však nutné nechat je vyschnout.

Posléze přišel čas na hrabání listí. Listí z ovocných stromů použijte na kompost. Určitě se vám bude hodit. Samotné ovocné stromy můžete v tomto období prořezávat. Zde je však třeba velmi dobře takový zákrok načasovat. Nemělo by mrznout, aby nedošlo k zamrznutí ran. Rovněž však nesmí být příliš teplo tak, aby strom neměl tendenci znovu kvést.

Záhonky zbavte plevele a dobře zryjte. Nemusíte se zdržovat rozbíjením či rozhrabáváním hrud. Ty hezky nechte, aby mohly přes zimu promrznout.  Tak se v půdě spustí ty správné rozkladné procesy a ona nabere sílu na další sezónu. Jen se vyvarujte rytí již přemrzlé půdy.

Ze zazimování zahrádky není třeba dělat žádnou vědu. Řiďte se svým instinktem a zkušenostmi a hlavně dbejte na potřeby jednotlivých rostlin.

J. H.