Přesto, že je listopad a mohlo by se zdát, že na zahradách není moc co dělat, není tomu tak. Stále je co dělat a pokud již máte všechno hotovo, můžete alespoň připravit ptačí budku a přilákat tak do zahrady ptactvo. Pokud ještě nemáte všechno hotovo, přečtěte si, co byste všechno měli zvládnout.

Zasejte polníček, ošetřete stromy

Za bezmrazého počasí jako venku právě panuje je ještě možná příprava záhonků. Je ideální čas na výsev polníčku, kozlíčku či špenátu. Zimní zeleninu (pór, mangold…) byste se měli před silnými mrazy překrýt.

Za mírných teplot je možné vysazovat dřeviny a stálezelené dřeviny je za sucha potřeba prolívat. Choulostivé či mladé dřeviny je třeba překrýt.

Nastává doba sklizně pozdní odrůdy ovocných stromů. Pokud jsou již některé plody na stromech zmrzlé, nechte jej na stromě. Ptáci to uvítají. Spodní část  dolních větví a kmeny ošetřete vápenným mlékem na ochranu před mrazem.

Choulostivé druhy trvalek, je třeba schovat před zimou. Pozdně kvetoucí květiny je třeba seříznout.

I o jezírko na nářadí je potřeba se postarat

Je nejvyšší čas odstavit na zahradě vodu. Kohoutky ale nezavírejte. Pouze je zaizolujte. Všechny nádoby na zalévání vyprázdněte a hadice a zavlažovací systémy vypusťte. Čerpadla je třeba vyjmout, vyčistit a uložit do tepla. Máte-li na zahradě jezírko, je třeba zazimovat i to. Buďto je třeba ho vypustit nebo si připravte zařízení proti zamrznutí hladiny.

V neposlední řadě je třeba připravit na zimu nářadí. To je před zazimováním třeba důkladně očistěte od zeminy a trochu je ošetřete rostlinným nebo speciálním olejem na kov.

S.Š.
foto: pixabay.com