S koncem zimy se příroda začíná pomalu probouzet a všichni zahrádkáři plánují, jak se co nejlépe připravit na jarní sezonu.

Také se nemůžete dočkat příchodu jara a přemýšlíte, co vás letos na zahradě čeká? Poradíme vám, odkud s jarními pracemi začít a na co nezapomenout, aby vaše zahrada po zimním odpočinku opět prokoukla.

 

Trávník potřebuje pečlivě ošetřit

Zkušení zahrádkáři vědí, že nejprve je potřeba projít celou zahradu a zjistit, jaké škody právě uplynulá zima napáchala. Mráz nebo těžký sníh mohl poničit chodníčky, okrasné nádoby nebo květináče a zkontrolovat potřebuje i trávník. Až trochu proschne, shrabejte zbytky listí a také odstraňte zplstnatělou trávu a mech. Teprve potom můžete trávu na holých místech dosít a trávník pohnojit. Nakypřit, zrýt a zbavit plevelů potřebují i záhony, aby byly přichystané pro vysazování zeleniny, až přijde teplejší počasí.

Jarní péče o ovocné stromy

Na začátku jara pravidelně prořezáváme ovocné stromy i okrasné dřeviny. Také nastává čas vysazování nových stromků a živého plotu. Pokud při prořezávání ovocných stromů zjistíte, že mají rány způsobené mrazem, můžete je ošetřit štěpařským voskem nebo speciálním stromovým balzámem. Je-li už venku tepleji, odkryjte růže a odstraňte staré listy i poškozené větvičky. Okrasné trávy a trvalky můžete několik centimetrů nad zemí sestříhat. Pozor, ať neustřihnete i nové výhonky.

Připravte si sazeničky

Nemáte na vaší zahradě skleník nebo fóliovník? Nevadí, bylinky a zeleninu si můžete předpěstovat třeba i doma na okenním parapetu. Budete tak mít sazeničky včas připraveny k výsevu do záhonků. Přímo do záhonu je možné vysít semínka ředkvičky nebo hrášek. Abyste rostlinky uchránili před nočními mrazíky, přikryjte je fólií nebo jemnou netkanou textilií. Na zahradě je po zimě opravdu hodně práce, ale zahrádkaření je užitečným a krásným hobby.

Světlana Dočkalová