Měsíc březen je počátkem jara a pro ty, co již propadli zahrádkaření, je rovněž začátkem jejich radostí, ale také velkých starostí. Vždyť od tohoto měsíce budou bedlivě pozorovat každý lísteček na své zahrádce a doufat, že sklizeň bude bohatá.

Měsíc výsevu

Březen je především měsícem výsevu. V tomto období se seje zejména zelenina. Tedy pokud jste ji nevysévali už na podzim. Začátkem měsíce je čas na výsev rajčat, květáku, lilku. Do pařeniště můžete vysévat papriky a ke konci měsíce je čas na výsev ředkviček. Nezapomeňte však, že ještě i v březnu se mohou dostavit noční mrazíky a tak je potřeba nový výsev a nové výsadby chránit před mrazem.

Úprava stromů

V případě stromů, které máme v zahrádce, je čas na jejich důkladnou prohlídku a kontrolu stavu. Rovněž je čas pro úpravu koruny. Z té odstraňujeme letorosty.  Máte-li v plánu roubovat peckoviny, pak zejména první polovina měsíce března je na tuto činnost velmi vhodná. Na konci března je pak nejlepší čas na vysazení meruněk a broskví. I u stromů však pamatujte na stále možné mrazíky a raději ještě u jejich kořenů ponechejte slámu.

Očistit a pohnojit

Pokud jde o okrasné rostliny, tak březen je měsícem, kdy můžete odstranit ochranu okrasných rostlin, kterou jsme jim poskytli proti chladu. Rovněž můžete začít s řezem okrasných dřevin. A ty dřeviny, které to potřebují, přivazujeme k opěrné tyči. Velmi často se stane, že mráz během zimy některé z rostlinek trochu povytáhne. Ty tedy opatrně je zatlačte zpět do půdy. Nezapomeňte na hnojení. V tomto období, kdy končí zima, je potřeba rostlinky trochu podpořit.

Dále nezapomeňte vyčistit záhonky od mechu a starého listí a rovněž je můžeme zkypřit kompostem. V březnu už také začínají růst první plevelné druhy. Je tedy potřeba je začít odstraňovat.

J. H.