Jistě také toužíte mít krásné bílé prádlo, ale rádi byste zároveň udělali něco pro své zdraví a životní prostředí? Pak zapomeňte na chemické přípravky a svěřte své prádlo čistě přírodním látkám.

Ať už se jedná o pocit ze sněhobílé košile, či halenky anebo milujete ten pocit, kdy po náročném dni uleháte do sněhobílých peřin. Jak ovšem dosáhnout toho, že vaše prádlo zůstane i po několika vyprání sněhově bílé? Můžete samozřejmě používat některý z prodávaných přípravků, který je ovšem plný chemie, nebo můžete vyzkoušet několik jednoduchých babských rad, které vám pomohou docílit vytoužené bělosti a přitom neohrozit sebe, či své blízké agresivními chemikáliemi.

Existuje hned několik pomocníků, kteří bez větší námahy dokáží nahradit i ty nejsilnější chemické přípravky. Zkuste například citron. Stačí natočit do umyvadla horkou vodu a do ní přidat na kolečka nakrájený citron. Samozřejmě přidejte i požadovaný kousek prádla. Prádlo nechte v citronové vodě asi jednu až dvě hodiny namočené. Kyselina citronová, která se z citronu uvolňuje, totiž musí dostat nějaký čas na reakci. Pokud je však prádlo již moc zažloutlé, pak budete muset přitvrdit. Vodu ohřejte v hrnci a teprve do horké vody vložte několik plátků citronu a prádlo. Horká voda pomůže celý proces výrazně zintenzivnit.

Další možností, která dříve byla hojně využívána, je sluníčko. Pamatujete si na staré filmy či pohádky, v nichž některá z postav chodila kropit bílé prádlo na louku či zahradu? Nepodceňujte sílu slunce a jeho schopnost bělit prádlo. Samozřejmě nemusíte pobíhat před domem s konví vody, stačí pověsit mokré prádlo na šňůru či věšák na přímém slunci.

 

J. H.