Pokaždé, když vám prší na zahrádku, sledujete s radostí, jak se vám zdarma a bezpracně zalévá zahrádka a zároveň přemýšlíte, kde ještě dešťové vody využít?

Vždyť je vyložené mrhání penězi, když zahrádku zaléváme drahou kohoutkovou vodou. Obzvláště v době, kdy se ceny vodného a stočného rok od roku byť jen nepatrně zvyšují. Proč raději nekoupit velký barel, který dešťovou vodu zachytí a my ji následně použijeme na zavlažení zahrady. U dešťové vody navíc oceníme, že obsahuje jen velmi málo rozpuštěných solí, neobsahuje chlor a pro rostliny je tudíž nejvhodnější.

Skvělé využití v domácnosti

Dešťovou vodu bez potíží můžeme použít i na splachování, a dokonce i na praní prádla.

Výhody praní v dešťové vodě jsou značné. Jednak je to voda, kterou máte zadarmo, především je ale tato voda měkčí než voda z vodovodního řadu. Díky tomu je možné dávkovat méně pracího prostředku, protože v měkké vodě se špína snadněji vypere. Vodní kámen vám navíc nezanese pračku a prodloužíte tak její životnost.

Špinavé prádlo navíc samo obsahuje nejrůznější nečistoty včetně mikroorganismů, které ve finále vodu stejně znečistí. K praní v dešťové vodě je potřeba jen jednoduchá filtrace vody, aby se zbavila mechanických nečistot, které jsou okem viditelné. Proto se pro praní v dešťové vodě prodávají speciální pračky.

Zatímco pro zalévání zahrady si vystačíte s barelem, pokud chcete dešťovou vodu využívat i ke splachování a praní, budete si muset pořídit speciální nádrže a upravit rozvody vody. Investice vás ale nepřijde více než na 50 tisíc korun. Tato investice se vám však několikrát mnohonásobně vrátí. A k tomu všemu ještě můžete mít hřejivý pocit z toho, že šetříte přírodní zdroje a neplýtváte zbytečně pitnou vodou.

Sandra Špačková
foto: Patrick Feller