Proč šetřit vodou?

voda

Racionální využívání vody v domácnostech není jen otázka úspory peněz. Je to také záležitost ekologická a etická. Etická? Říkáte si. Opravdu. 97 procent vody na naší planetě je slané. Zbylá tři procenta představují vodu sladkou, která může být použita jako voda pitná. Ovšem z těchto tří procent jsou dvě procenta led.

K dispozici tedy máme pouze 1 % z celkových planetárních zásob vody. OSN uvádí, že pro 15 procent světové populace je pitná voda nedostupná, nebo je nekvalitní a ohrožuje zdraví a život konzumentů. Proto je šetření s vodou i etická záležitost. Pamatujte na to, vždy když necháte zbytečně puštěnou vodu.

Šetřit s pitnou vodu se dá různě. V domácnosti například používejte úsporné sprchy, úsporné nástavce na vodovodní baterie. Na WC si instalujte nádržku, která umožňuje malé a velké splachování.

Nejlepší by bylo, kdyby bylo možné nádržku toalety napájet z jiného zdroje, než ze zdroje pitné vody. I pračka a myčka mají programy, které šetří vodou. Samozřejmě pořizujete-li nový spotřebič, kupujte jen ty označené třídou A. Pořizovací náklady sice jsou vyšší, ale vrátí se během provozu.

K velkému plýtvání pitnou vodou dochází na zahradách a v bazénech. Zahrada v žádném případě nemusí být zalévána pitnou vodou. Zcela postačí voda srážková. Můžete ji proto chytat do barelů anebo zbudovat speciální nádrže. I v případech bazénů není nutné používat pitnou vodu. Stačí voda méně kvalitní, která však je zdravotně nezávadná.

Velkým strašákem jsou také netěsnící rozvody vody a kapající kohoutky. Americká EPA odhadla ztrátu pro průměrnou americkou domácnost na 10000 litrů vody za rok.

Pamatujte také, že 3 procenta energie vyrobené na Zemi se používá k čerpání a úpravě vody.  Představte si, kolik je možné ušetřit energie a fosilních paliv pouze tím, že utěsníte své vodovodní rozvody a opravíte kapající kohoutky.  Hned by se nám jistě lépe dýchalo. Bohužel je tu však nepříznivá okolnost. Čím více se vodou šetří, tím je dražší. Náklady na úpravu vody jsou totiž stejné, ale vodárenské společnosti prodají méně vody.

Logicky se tedy snaží zvýšením ceny dohnat ztrátu. Jistým řešením je vlastní zdroj vody. Tato možnost však není dostupná pro každého a navíc zbudování studny je velmi drahé. Musíte také myslet na pravidelné kontroly zdravotní nezávadnosti.

J. H.

 

Komentáře

  • Můžu se zeptat, jak přesně lidem v Africe pomůže, že si místo plné vany dám raději rychlou sprchu? Pokud vím, tak voda nikam nemizí. Je neustále v oběhu a tím, že se osprchuji nebo ji vypiji, ji nezničím, ale pouze drobně změním cestu jejího oběhu , což nijak nezvýší množství vody tisíce kilometrů daleko. Pokud tedy není extrémní sucho a voda není drahá, proč bych s ní měl šetřit? Díky.

  • Už jen kvůli penězům bych to dělal. Hledal bych různé články. A myslím, že i z dalších principiálních důvodů je dobré a správné šetřit vodou :) Měli by to lidé zkusit :)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení