Bolí vás hlava a klouby, cítíte se velmi slabě? Pak pravděpodobně máte chřipku.

Jistě víte, že chřipka je virové onemocnění, které se jen obtížně léčí. Vlastně účinná léčba ani neexistuje. Jen se mírní příznaky a podporuje se imunita organismu tak, aby se tělo s nemocí vyrovnalo samo. Nemusíte přitom běžet ihned od lékárny pro řadu chemických preparátů. Zkuste nějaké generacemi osvědčené rady. Že fungují, to vám jistě potvrdí babička s dědečkem. V následujícím článků vám takových pár „babských“ rad předložíme.

Objeví-li se u vás první příznaky nachlazení či chřipky, sáhněte co nejrychleji po česneku a ostrých jídlech. Česnek je přírodní antibiotikum. Antibiotika sice proti virovým chorobám, jakou je i chřipka, nepůsobí, ale česnek celkově podporuje imunitu a čistí krev. Zato ostrá jsou přímo zázračným prostředkem. Napomáhají látkové výměně a pocení. Obzvláště pocení je v době nemoci velmi důležité.

Základem při každé nemoci je dostatek tekutin. Nejlepší je pít vlažný čaj. Nesmí být příliš horký, ani příliš studený. Pokud vypijete příliš horký či studený nápoj tělo musí vynaložit velké množství energie na srovnání teploty s okolním prostředím. Bude tedy velmi oslabené a toho samozřejmě nemoc okamžitě využije. Čaj je při nachlazení a chřipce nejlepší zázvorový. Kupte si buď celý kořen, anebo alespoň zázvorový čaj v nálevových sáčcích.

Při ucpání horních cest dýchacích můžete buď inhalovat, či si uvařit kuřecí vývar. Nejen, že výborně chutná a pokud do něj přidáte i zeleninu, tak bude mít dostatek vitamínů, ale horký vývar vám pomůže uvolnit hleny.

J. H.