Trápí vás kožní ekzémy, nemoci dýchacích cest, máte oslabený imunitní systém? Případně jen chcete předejít chřipce? Zkuste bylinu zvanou Echinacea.

Echinacea či třapatka nachová patří v dnešní době asi k neužívanějším léčivým bylinám. Můžete se s ní setkat v podobě čaje, pastilek, gelů a mastí. Nejčastěji se její léčivé síly využívá k léčbě infekčních chorob, pomáhá v boji proti aftám, léčí záněty uší a močových a dýchacích cest. Také je možné ji využít k léčení povrchových ran a kožních zánětů.

Echinacea je alternativní formou medicíny, kterou někteří používají místo léku a jiní jen jako doplněk léčby. Každý, kdo užívá bylinky, si musí uvědomit zásadní věc. Bylinky vždy ovlivňují imunitní systém komplexně a nepůsobí pouze na jednu jeho část. Navíc od bylinky nečekejte rychlé řešení. K tomu slouží léky, které rychle a cílené řeší určitý problém. Naopak bylinky potřebují čas.

Chcete ji pěstovat?

Rozhodnete-li se, že tuto bylinku chcete mít stále po ruce, pak vám doporučuji zakoupit si v květinářství semínka právě třapatky nachové. Druhů Echinacei je totiž velmi mnoho, ale právě zmíněný druh, který se také nazývá rudbekie, je nejoblíbenější pro své snadné pěstování. Pěstovat můžete jak na zahrádce, tak v květináči.

Užívání

Echinacea je považována za přírodní antibiotikum. Doporučuje se v případě nemoci užívat několikrát denně v krátkých intervalech. Imunitní systém bude posílen, a tak schopen bojovat s infekcí. Vhodné je zvýšit množství užívané byliny zejména v počátečním stádiu nemoci, kdy sice cítíme, že na nás něco „leze“, ale nemoc ještě nepropukla naplno. Lepší je však nemoci předcházet. Některé studie tvrdí, že u sledovaných pacientů, kteří byli náchylní na onemocnění dýchací cest a chřipku a pravidelně užívali echynaceu, došlo  ke snížení výskytu těchto dvou onemocnění o 35 %. Pozor na dávkování. Přímé nebezpečí vám sice nehrozí. Pokud však užijete výrazně vyšší množství (okolo 2000 mg/den), může se u některých citlivějších lidí vyskytnout nevolnost. Doporučená dávka je při akutním nachlazení asi 1000 mg/den. V případě prevence se doporučuje šálek čaje z echinacei každý den.

Vedlejší příznaky

Při velmi velkém požitém množství vám může být nevolno. U alergiků, kteří jsou alergičtí na květiny z čeledi hvězdicovitých, může dojít k alergické reakci. Bylinu mohou užívat i těhotné a kojící ženy. Samozřejmě platí, že vyskytnou-li se jakékoli zdravotní potíže, které mohou souviset s užíváním echinacei, je potřeba se o dalším užívání poradit s lékařem.

J. H.