Mnoho z nás jistě touží mít doma kousek přírody, nebo si vypěstovat vlastní zeleninu a bylinky. Jenže, co když bydlíme v bytě a nemáme k dispozici zahradu? Městské byty jsou navíc často velmi malé. Sotva se tam vejdete vy, stůl a postel. To však nevadí. V dnešním článku se dozvíte pár užitečných rád, jak si zřídit zahrádku třeba i uprostřed města.

Samozřejmě nečekejte, že se dozvíte způsob jak si v truhlíku vypěstovat několik kilo paprik a množství okurek, které vám postačí celou zimu. Jde spíše o radost z pěstování. Nikdo vás však neomezuje. Máte-li v bytě dostatek místa, může být i vaše úroda poměrně značná.

Základem je vybrat vhodné místo. Ve vašem domově se nachází celá řada vhodných míst. Chce to jen trochu představivosti. Nevíte-li si rady, zdali je vámi vybrané místo vhodné pro pěstování, poraďte se v zahradnické prodejně, případně hledejte radu na internetu v některé z mnoha poraden, které se věnují zahrádkaření a pěstování čehokoli.

Zde uvádím jen pár příkladů, na které jsem narazil, když jsem si budoval vlastní zahrádku:

  • parapet
  • nepoužívané regály
  • balkon
  • na skříni
  • truhlíky zavěšené u stropu, nebo přidělané ke zdi

Raději neuvažujte o společných prostorách domu. Jedna z častých rad, na kterou jsem narazil, byla právě chodba. Sousedům by se to nemuselo líbit. Také by mohli sklízet za vás. Osobně považuji za nejvhodnější prostor balkon. Pokud ho však nemáte k dispozici, doporučuji využít skříně.

Máte-li vybráno vhodné místo, musíte zjistit, kolik na něj dopadá slunečního světla a podle toho vybrat vhodné plodiny. Náročnost zeleniny je, co do požadavků na sluneční svit, dosti odlišná. Nejnáročnější jsou rajčata. Vyžadují osm hodin slunečního svitu denně. Toho v bytě jen těžko dosáhnete. Mezi nejméně náročné patří bylinky. Jistě, nejde o zeleninu, ale mít k dispozici čerstvé bylinky také přece není k zahození.

Máte-li vybráno vhodné místo a vaši oblíbenou zeleninu, pak už tedy zbývá jen pořídit si vhodné nádobí, substrát a semínka. Vše seženete v zahradnických potřebách nebo objednáte na internetu. Samotné sázení je jednoduché. Do nádob dáte substrát. V něm uděláte důlek asi dva centimetry hluboký a do něj vložíte semínko. Zahrnete, trochu zalijete a čekáte. Ostatně návod je vždy uveden na sáčku se semínky.

J.H.