Pokojové rostliny oživují a zkrášlují většinu domovů a jsou důležitou součástí interiéru. Pokud se jim ale má u vás doma dobře dařit, je třeba je včas přesazovat do vhodné zeminy.

Kdy a do čeho přesazovat?

Nejvhodnější období je od března do května. Na jaře se totiž rostliny nejlépe vzpamatují ze zásahu, který pro ně přesazování představuje. Většině pokojových rostlin nejlépe vyhovuje jílovo – rašelinový substrát. Nový květináč nemusí být v průměru větší o více než dva centimetry. Mylná je představa, že když použijete velkou nádobu, přesazování se za rok vyhnete. Rostlina totiž nestačí příliš velkou vrstvu zeminy prokořenit a tato půda pak může působit dokonce škodlivě. Živiny, které substrát obsahuje, se časem díky zálivce vyplavují. Je tedy důležité pravidelné přihnojování. Ale pozor – některým druhům vyšší obsah minerálů neprospívá. Přihnojujte zhruba jednou za dva až tři týdny, tedy v době, kdy se rostlina nejvíce rozvíjí.

Mladé rostlinky by se správně měly přesazovat každý rok, těm starším postačí výměna půdy jednou za dva až čtyři roky. Pokud s jejich přesazením otálíte, kořeny už nemohou přirůstat a hustě se větví. Jestliže nejste zrovna náruživým pěstitelem pokojových květin a na přesazování pravidelně zapomínáte, dosypte přinejmenším jednou za čas do květináče vhodný substrát. Tím sice nezabráníte tvrdnutí ani odumírání kořenů, tento stav však alespoň oddálíte.

Několik užitečných rad

  • Složení zeminy musí vždy odpovídat požadavkům konkrétní rostliny.
  • Týden před přesazováním rostlinu přihnojte, snadněji se pak v nové nádobě zakoření.
  • Po přesazení nějakou dobu nepřihnojujte, počkejte, až se rostlina dobře zakoření:
  • Květináče neplňte substrátem až po okraj; nechte ještě přibližně dva centimetry na zalévání.
  • Zemina by neměla být nikdy převlhčena, ale ani by neměla přeschnout. Proto zalévejte přiměřeně. Ve chvíli, kdy začne voda vytékat do misky pod květináčem, se zálivkou přestaňte.