Jak se čím dál víc ochlazuje, tak rostlinky na vaší zahradě stále více a více chřadnou. Za pár dní už nám totiž budou dělat společnost jen naše pokojové rostliny, případně ty rostliny, které jsme na zimu přestěhovali do tepla. Jenže ani vevnitř nejsou kytičky úplně v bezpečí. Nehrozí jim sice, že by umrzly, ale číhá na ně jiné nebezpečí. V zimě jsou totiž i naše pokojovky náchylnější k onemocnění různými druhy chorob a k napadení škůdci. Dá se tomu však efektivně bránit?

Jistě že dá a nebudete k tomu potřebovat ani kapku chemie.  Tedy pokud nepodceníte prevenci, případně odhalíte napadení škůdci či případnou chorobu včas. Základem prevence je dobře připravený substrát pro rostlinky. Ten taky nechte občas dobře proschnout. Škůdcům totiž plně vyhovuje mokrá a teplá půda. Proto je dobré rostlinky jednou za čas přesadit a substrát nechat dobře vyschnou a promrznou. Zničíte tak larvy škůdců. Pokud přece jen tato prevence nestačí a vaše rostlinka je napadena, pak ne načase začít bojovat.

Ihned, jak zjistíte, že s rostlinkou není něco v pořádku, tak ji pro jistotu oddělte od ostatních. Zamezíte tak šíření škůdců na další rostlinky. Z nechemických přípravků se proti škůdcům velmi osvědčil například mýdlový roztok. Ten na rostlince vytvoří ochranný film, díky kterému se škůdce nedostane k listu atd. Pak zakryjte zeminu kolem květináče. Škůdce tak udusíte. Dobře fungují i sirky zapíchnuté hlavičkou dolů. Síry je totiž velmi účinnou látkou proti všem škůdcům. Používá se i v chemických přípravcích, kde ovšem často ve zbytečně velmi velkých koncentracích. Nemusíte se přitom bát. Čtyři sirky v jednom květináči zahubí všechny škůdce, ale rostlince neublíží.

 

J. H.