Také vám po kuchyni létají malincí motýlci a vždy když otevřete nějakou skříňku, tak jich vyletí celé hejno? Tak to určitě víte, jak je obtížné se těchto nezbedných motýlků zbavit. Ano, mluvíme o molech. Jedná se sice o nenápadného motýlka, kterého si v řadě případů ani nevšimneme. Často je přitom nezastaví ani dobře uzavřená plechová konzerva nebo igelitový sáček.

Není přitom radno nad jejich existencí ve vaší spíži či šatní skříni jen tak mávnout rukou. Mohou totiž přenášet některé choroby. Napadené potraviny je tak nutné vyhodit a nádobu, ve které byly uskladněny důkladně vymýt.

Jak se bránit?

Není nutné ihned sahat po chemických přípravcích, které jsou často také velmi nebezpečné a stejně jako mol ohrožují naše zdraví. Nejlepším způsobem, jak se jich zbavit je znechutit jim pobyt u vás. Mol má rád vlhké a tmavé prostředí. Nejlepší prevencí je tedy skladovat potraviny v dobře větratelných místnostech, které nevlhnou. Rovněž dopřejte své špižírně pravidelný úklid. Nenechávejte otevřené sáčky s potravinami. Co jde, skladujte v nádobách určených pro skladování potravin s dobře uzavíratelným víčkem.

Pokud selže prevence, pak už musí dojít na samotný boj. Chemii se však raději vyhněte. Žádný mol totiž nemá rád intenzivní vůni. Proto se do skříní dává naftalin.  Stejně tak však poslouží i ocet nebo čpavek. Stačí, když ve špižírně nalijete do mističky trochu octa. Do skříně pak můžete dát i velmi silně aromatické mýdlo nebo tabák. Fungují stejně dobře jako čpavek a ocet. Tyto rady fungovaly už za našich babiček a jsou účinné stále. Přeji vám tedy mnoho úspěchů v boji proti molům.

 

J. H.