Kdo již někdy zažil návštěvu mravenců ve svém bytě či domě, ví, jak je obtížné je ze svého obydlí vypudit. Mravenci jsou samozřejmě pro životní prostředí nesmírně důležití.

Odstraňují těla zemřelých živočichů, fungují jako roznašeči semínek rostlin, likvidují některé hmyzí škůdce a jistě by se našlo množství dalších užitečných činností, které tihle sotva viditelní pracanti zastanou.

V lidském obydlí však moc příjemní nejsou.

Zbavit se jich bývá opravdu velmi složitý oříšek. Proto věnujte zvýšenou pozornost prevenci. Tou je zejména úklid. Nenechávejte drobečky na stole, na kuchyňské lince a rozsypaný cukr vždy urychleně ukliďte. Sladké pochutiny uchovávejte v uzavíratelných obalech, ale ne v papírových. Mravenci mají totiž vynikající čich a navíc papír snadno prokoušou. Jídlo a teplo jsou dvě hlavní věci, které je k vám lákají.

Ovšem i když prevence neuspěje, nevěště hlavy. Existuje pár účinných řešení, které vám je pomohou z vašeho příbytku vypudit. Navíc není třeba používat nebezpečnou chemii. To jistě ocení majitelé domácích mazlíčků a rodiče malých dětí. Bude to vyžadovat pouze vaši trpělivost.

Vaší hlavní zbraní proti mravencům bude především jejich nadměrně vyvinutý čich. Ten jim umožňuje cítit potravu i na velkou vzdálenost, ale také způsobuje, že mravenci jsou velmi citliví na značně aromatické pachy a vůně. Základ je vystopovat jejich hnízdo. Prostě jen sledujte mravence na cestách po vašem domě a oni vás přivedou na to správné místo.

Nyní stačí posypat okolí jejich hnízda kypřícím práškem a přidat nějakou aromatickou bylinu jako mátu, skořice, hřebíček. Jednou týdně také vytřete podlahu vodou, do níž přidáte trochu octa. Použít lze vlastně vše, co je výrazně aromatické. Jako například citrónová šťáva, kůra z pomeranče, citrónu a grepu, pepř či jiné koření. Docílíte tak, že pro mravence už nebude váš domov tak voňavý a přesunou se k sousedům.

J. H.