Rádi si osladíte kávu nebo čaj? Jistě víte, že řepný cukr není příliš zdravý. Ostatně o jeho škodlivosti bylo napsáno již mnohé. Mimo jiné řepný cukr způsobuje překyselování organismu, způsobuje hyperaktivitu, zatěžuje játra, kazí zuby a způsobuje mnoho dalších zdravotních potíží. Lépe na tom není ani třtinový cukr. Jeho výhoda spočívá pouze v tom, že oproti řepnému cukru obsahuje některé minerály a vitamíny.

K dostání jsou i o něco vhodnější sladidla jako hroznový či ovocný cukr. Hroznový cukr je však lepší používat jako rychlý zdroj energie například při turistice či sportu. Pro slazení pokrmů a nápojů však nejsou vhodné. Jejich nadměrná konzumace totiž způsobuje hromadění tuku  v těle. Navíc pozor! Na řepném, třtinovém, hroznovém i ovocném cukru si lze vypěstovat poměrně slušnou závislost.

Jako alternativu můžete vyzkoušet obilné slady a cukry. Ty se vyrábějí fermentací obilí. Jejich velkou výhodou je, že sacharidy z nich se vstřebávají do krve postupně. Takže nejsou tolik zatěžovány játra a slinivka. U konzumentů pak nedochází k výkyvům v chuti na sladké. Navíc obilné slady a sirupy obsahují vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, železo, fosfor a další stopové prvky.

Nejčastějšími obilnými sladidly jsou slad ječmenný, sirup z pšenice a kukuřice, rýžový sirup, agávový sirup, sirup z datlí, v Kanadě velmi oblíbený javorový sirup. Použití těchto sladidel je vždy uvedeno na jejich obalech a je nutné si na trochu zvyknout. Některé ze sirupů mají i jistou pachuť. S tím je potřeba počítat při vaření a slazení nápojů.

J. H.