Koukat na rybičky, jak si hezky poklidně a bezstarostně plavou v akváriu sem a tam, je velmi uklidňující. Však se taky doporučuje pořídit si rybičky v případě, že trpíte nadměrným stresem, úzkostí, či jinou psychickou nepohodou. Co však dělat, když se ve vašem akváriu objeví řasa? Každý, kdo má s akvaristikou již nějaké zkušenosti, tak ví, že boj proti řasám není nikterak lehký. Není se však proč bát. Po přečtení našeho článku se vám určitě podaří řas konečně zbavit.

Není řasa jako řasa

Velmi záleží, jaká konkrétní řasa se vám v akváriu objeví. Za nejmenší zlo lze považovat zelenou řasu. Její slabina je v tom, že má stejné životní nároky, jako vodní rostliny, které v akváriu běžně pěstujeme. Boj s ní je nejjednodušší. Ve většině případů stačí do akvária zasadit více rostlinek. Ty vyčerpají živiny, které jsou ve vodě, a řasa odumře.

Horší je to v případě Ruduch. Ty poznáte podle černé barvy a vousatého charakteru. Pokud je v akváriu objevíte, můžete si být jisti, že zbavit se jich bude náročné. Tyto řasy se vyskytují zejména ve vodě bohaté na organické zbytky. Řešením tak je zlepšit mechanickou filtraci vody. Zároveň je třeba snížit cirkulaci vody. Růst Ruduchy rovněž podporuje železo. Pozor tedy na to, čím hnojíte.

Na co si dát pozor

Obecně platí, že řasám vyhovuje prostředí bohaté na živiny. Největší problém představují zejména fosfor a dusík. Zde je potřeba velmi obezřetně vybírat hnojení pro akvarijní rostlinky. Rozhodně se vyhněte tomu, které obsahuje fosfor. Aplikování takového hnojiva je totiž nejlepší cesta, jak napomoci řase v růstu. Stejně je to s dusíkem. Nadměrné množství živin, společně s intenzivním osvětlením, je tak nejlepší způsob jak řasu v růstu podpořit.

Nejlepší je ovšem i v tomto případě prevence. Mezi základní preventivní opatření prováděná proti rozvoji řas patří:

  • snížit cirkulaci vody v akváriu,
  • vybírat vhodná hnojiva pro hnojení rostlin,
  • nepřekrmovat,
  • mít v akváriu dostatek rostlin,
  • odpovídající osvětlení,
  • pravidelně měnit vodu,
  • pravidelně odstraňovat detrit ze dna akvária.

Budete-li dodržovat výše uvedené rady, snížíte pravděpodobnost výskytu řas v akváriu na minimum a budete si tak moci užívat nerušený výhled na bezstarostné rybičky.

J. H.