Červen, měsíc, kdy naplno propuká bazénová sezóna. A tak zrychleně kmitáme po zahradě s cílem vše co nejrychleji a nejlépe připravit. Na co nezapomenout?

I když koupací sezóna začíná právě v této době, s údržbou bazénové vody musíme začít ještě předtím, než si hodíme první šipku, nebo placáka.

Jak by tedy měl vypadat správný postup?

  • Před prvním napuštěním bazénu je vždy nutné bazén velmi důkladně vyčistit od všech nečistot, tedy odstranit vodní kámen, prach i usazené řasy. Důvod, proč tuhle práci nenechávat na později, je jednoduchý – pečlivé vyčištění nám výrazně zjednoduší pozdější údržbu vody.
  • Není od věci těsně před prvním napuštěním vody potřít dno a stěny 10 % přípravkem proti řasám.
  • U bazénů, které nejsou na zimu úplně vypouštěné doplňte vodu tak, aby byla minimálně do půlky skimmeru (některé skimmery mají rysky s ukazateli min. a max. hladiny vody).
  • Pokud máte bazén napuštěný, uveďte do provozu filtrační zařízení. Vyčistěte dno od nečistot vysavačem dna, zkontrolujte pH, to by se mělo pohybovat v rozmezí mezi 6,8 – 7,4, a ošetřete vodu chlórovými, popř. jinými přípravky. Je-li voda po zimě hodně zelená, je lepší mít pH spíše vyšší. (Chlór tak lépe působí na ničení řas, které zelené zbarvení způsobují.) Zapněte si na filtračním zařízení odvod vody rovnou do odpadu. Vysáváním přes filtraci by došlo zbytečně k zanesení filtrace nečistotami a řasami, které by se tak mohly zpětně v bazénu rozptýlit.

Co dělat, když je voda silně znečištěna?

  • V první řadě je třeba zkontrolovat pH a hladinu chloru.
  • Nebojte se přidat více chloru než obvykle a nechte puštěnou filtraci klidně i několik dní, dokud nebude voda v bazénu opět průzračná.
  • Sledujte tlak v čističce a v případě potřeby propláchněte filtr.
  • Pokud se vám bude zdát, že se voda ani druhý den nelepší, nalijte do ni při zapnuté filtraci vločkovač (lije se většinou rovnou před trysku nebo do skimmeru). Nechte zapnutou filtraci cca na 2 až 3 hodiny, aby se vločkovač důkladně ve vodě promíchal. Pak jí vypněte a nechte několik hodin, nejlépe přes noc, usadit. Vločkovač nečistoty vysráží, větší a těžší vločky klesnou ke dnu. Ty pak vysajte vysavačem dna, drobnější vločky se během filtrace zachytí v čističce.
  • V žádném případě ale nezapomeňte propláchnout filtr.

Sandra Š.