Akvárium nemusí být jen dětským snem vlastnit nějaké zvířátko. Aby se akvárium stalo neotřelou dominantou vašeho interiéru, je třeba vědět, jak ho vybudovat a jak se o něj starat.

Několik pravidel úvodem

Než se vydáte do obchodu či se pustíte do tvorby vlastního akvária, dobře si promyslete vše důležité. Kam ho asi postavíte? Rybičky nemají moc rády průvan, přímé sluneční paprsky ani příliš velký hluk. Akvárium by tedy nemělo stát příliš blízko například u takového okna, dveří, radiátoru, televize či reproduktorů. Skříňka, na kterou se jej chystáte postavit, by také měla mít dostatečnou nosnost. Uvědomte si, že v nádobě bude několik desítek litrů vody. Když si nejste jistí, jestli by ho váš nábytek unesl, můžete zakoupit akvárium přímo s podstavcem. Rozmyslete si, jak veliké a jaký typ chcete. Důležité je i jeho vybavení (filtr, topné těleso, osvětlení, dekorace, rostliny). To vše vám ušetří zbytečnou cestu do obchodu. Nejste-li zkušený akvarista, nestyďte se poradit. Nezapomeňte, že žádné akvárium není nafukovací a do každého se vejde jen určitý počet rybiček.

Řekli jste si, že s menším akváriem to budete mít jednodušší? Možná se budete divit, ale pečovat o větší je snazší než o malé. Nejde však o nijak levnou záležitost, takže často o velikosti rozhoduje i obsah peněženky. Dříve byla k dostání jen jednoduchá pravoúhlá akvária Dnes není problém koupit tvary oválné, šesti či osmiboké, panoramatického polokruhovitého vzhledu aj. Dejte si pozor, aby nebylo moc vysoké a úzké (špatně se čistí a prosvětluje). Výška i hloubka by měly být zhruba stejné. Můžete si pořídit takové, které je zhotovené z litého skla. Častěji však u něj hrozí prasknutí. Větší trvanlivost má to z lepeného skla.

Jak jsme se již zmínili, rybičky nemají rády přímé světlo. Instinkt jim velí, že tam, kde je světlo, je hladina moře (tedy nahoře). Ideální je pro ně rozptýlené světlo doplněné umělým osvětlením z vrchu. To by mělo svítit zhruba tak 12-13 hodin, což je délka tropického dne. Aby se vaše rybičky cítily jako doma, měla by voda mít tak 25°C a PH neutrální (6,5 – 7,5).

Dno můžete pokrýt jemným tmavým štěrkem nebo říčním pískem, nezapomeňte na nějaké úkryty pro vaše miláčky. Rybky se rády schovají, stačí jim k tomu obyčejný kámen. Můžete si ale vyhrát, vybudovat jim různé jeskyňky, naaranžovat různě tvarované kořeny, ale klidně i umělé úkryty. V žádném případě by neměly chybět akvarijní rostliny. Pomáhají rybičky chránit, mohou se v nich schovat a slouží i k účinné filtraci. Samotné rostliny by ale asi nestačily, nezapomeňte si pořídit i vhodný filtr. Filtry se dělí na vnější (jsou účinnější a dražší) a vnitřní (vhodné do menších cca 50-60 l akvárií).

Kolik rybiček?

Víte, kolik rybiček si vůbec pořídit? Záleží samozřejmě na jejich velikosti a náročnosti. Jestli však začínáte, řiďte se obecným pravidlem akvaristů: Na jeden cm délky ryby by měl připadnout 1litr vody. Tedy například do stolitrového akvária by se vám tímto způsobem vešlo dvacet pěticentimetrových rybiček. Většinou však rády žijí v hejnech, je tedy dobré si od jednoho druhu pořídit alespoň šest až osm kousků. Nevíte-li, kterými začít, zkuste sáhnout například po neonkách, platech či mečovkách. Zanedlouho bude vaše akvárium jistě krásné.