Rostliny jsou unikátní výzdobou, která se vyplatí nejen z estetického důvodu. Kromě zlepšení kvality ovzduší a celkové vůně v místnosti, rostliny vytvářejí uklidňující prostředí. Ovšem mít květiny vyžaduje určitou míru zodpovědnosti. Ideální pokojové rostliny musí být dostatečně pevné, musí tolerovat nízkou hladinu osvětlení a případně i vody. Také nesmí příliš narůst ve stísněných místnostech. Podívejte se na seznam nejvhodnějších pokojových rostlin a rozhodněte se, která je pro vás ta pravá.

Trpasličí citronový strom

Zdá se to nelogické doporučovat strom jako pokojovou rostlinu. Trpasličí citroník však můžete bez potíží umístit i do velmi malých prostor. Strom sice může dorůst až do výšky dvou metrů, ale pravidelné prořezávání ho udrží v rozumné velikosti. Určitě to stojí za to úsilí. Odměnou vám totiž budou nádherné žluté citrony a citronová vůně. Půda v květináči však musí být stále vlhká a vlhké musí být i listy. Doporučuje se ho umístit blízko k oknu, aby měl dostatek slunečního záření. Také musí být uložen v květináči, který umožňuje odtok vody a proudění vzduchu ke kořenům. Stromek můžete zakoupit již vzrostlý a nebo jako sazeničku. Pak ovšem budete čekat na první citrony asi sedm let.

Máta

Máte chvilku do důležité zkoušky či pracovní schůzky a jste velmi nervózní? Máte-li doma mátu, můžete použít snadný, zdravý a přírodní způsob jak zmírnit napětí. Drcení nebo žvýkání máty totiž vydává silné aroma, které uklidňuje nervy, zmírňuje nevolnost a bolest v krku, osvěžuje dech a zabíjí bakterie. Máta je k dispozici v mnoha odrůdách a je velmi jednoduchá na pěstování. Musí být udržována ve vlhké půdě a mít dostatek slunečního světla. Mátu můžete koupit v květináči nebo jako semena.

Levandule

Nádherně barevná a voňavá rostlinka, která skvěle osvěží každý pokoj. Levanduli lze sušit, umístit do látkových pytlíčků a dát do dalších místností. Levandule má ráda světlo a vzduch. Je důležité, aby půda byla spíše písčitá. Tedy dobře odvádějící vodu, tak aby nehrozila hniloba kořenů.

Aloe Vera

Chcete mít doma vlastní lékárnu? Pak stačí si pořídit rostlinku Aloe Vera. Například v létě určitě přijde vhod na popáleniny od slunce. Stačí rozříznout list a vytlačit tekutinu na popáleninu. Dojde k okamžité úlevě. Tuto rostlinku raději umístěte mimo přímé sluneční světlo a také se zaléváním to nepřehánějte.

Africké fialky

Africké fialky jsou ideální květiny do pokoje. Jsou dostatečně malé, aby se vešly na okenní římsu, nevyžadují mnoho vody a vydrží v různých teplotách. Květina je nejen krásná, ale také čistí vzduch.

Kaktus

Úspěšná péče o kaktus je jeden z testů, který vám pomůže objevit více o sobě samém. Pokud vám kaktus uhyne, bude to proto, že měl horší podmínky než na poušti. Pamatujte si pouze jedno: Nepoužívat vodu!

Přeložil: J. H.

Zdroj: http://green.yahoo.com/blog/daily_green_news/362/six-perfect-plants-for-dorm-rooms.html