Hvězda vánoční aspol.

vanocni hvezda

Již z titulku patrně tušíte, že dnešní článek bude pojednávat o rostlinách kvetoucích v zimě. Pojďme se tedy podívat, v čem spočívá tajemství nejznámějších  zimě kvetoucích rostlin.

Zimní květy

Mnoho rostlin pochopitelně v zimě nekvete. Hodně lidí zapomíná nato, že některé rostliny se více nebo méně uměle podaří přimět rozkvést. Jedná se především o cibulovité a hlíznaté rostliny, které u nás kvetou většinou na začátku jara.Díky manipulaci s dozráváním výhonků, které musí cibulovité rostliny absolvovat před pučením, kvetou narcisy, bramboříky, tulipány, hyacinty atd. již uprostřed zimy, když je předpěstujeme doma.

Hvězda vánoční

Hvězdu vánoční má před Vánoci (a mnohdy i dlouho poté) doma téměř každý. To co na ní ale nejvíce obdivujeme, nejsou květy – jen to tak vypadá díky zahradnické manipulaci. Velké nápadně červené květy jsou vlastně zbarvené horní listy. Vlastní květy jsou v jejich středu a jsou poměrně nenápadné. Kvetou ale v době, kdy se objeví zmíněné červené listy. Hvězda vánoční je tzv. rostlina krátkého dne, tj. kvete pouze tehdy, když délka dne je menší než 12. Hodin. Zahradníci zkracují po dobu jednoho měsíce délku osvětlení hvězdy vánoční a mohou tak určit, kdy hvězda vánoční pokvete. I tato květina snáší teplotu vytápěného pokoje. Jakmile hvězda vánoční odkvete, ztratí červené listy a nevyplatí se ji pěstovat dále.

Fialky

Jedna z rostlin, které kvetou téměř po celý rok, je fialka. Má ráda světlé stanoviště bez přímého slunce, při teplotě kolem 22 C. Můžete ji klidně nechat ve vytápěné místnosti. V zimě byste ji měli přece jenom méně zalévat a hnojit, aby v létě opět bohatě kvetla.

Azalky

Kromě cibulovitých rostlin a hvězdy vánoční kvetou ještě v zimě krásné azalky.  Azalky mohou pohodlně přezimovat v pokojové teplotě, ale aby v zimě vynikla krása jejich květů, je potřeba také mimořádně vysoké vlhkosti vzduchu, kterou můžeme dosáhnout například zvlhčovači vzduchu.

R. K.

Komentáře

  • Asi před 3 lety nám vydržela hvězda od jedněch Vánoc do druhých. Je fakt, že vypadala spíše jako malý stromeček (neměla skoro žádné listy a horzně vyrostla) ale vypadalo to mc hezky.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení