Ne pro každého je pěstování pokojových rostlin koníčkem. Přesto můžete váš byt oživit flórou – stačí jen vybrat takové rostliny, které nevyžadují pro spokojený život příliš péče.

Dobře vypadají a čas nekradou

Některé druhy se do bytů vyloženě nehodí, ale je mnoho rostlin, kterým se i v paneláku daří báječně. A přitom mohou vypadat opravdu skvěle a být důležitou součástí vašeho interiéru. Jakou rostlinou si tedy zkrášlit byt, pokud nejste zrovna legendární šlechtitel Mičurin?

Fíkus – pokud chcete rostlinu, která bude v místnosti dominantním prvkem, zvolte fíkus. Nemá vysoké nároky na teplo, v létě snáší teploty až do třiceti stupňů a v zimě mu vyhovuje ústřední topení. Nevadí mu ani suchý vzduch v panelákových bytech a snese, když na něj občas zapomenete se zaléváním.

Dracéna – tato rostlina je velmi oblíbená právě pro svoji nenáročnost. Vypadá velmi dobře a vyžaduje jen minimální péči. Snáší stejně jako fíkus panelákové podmínky, nedělá jí však dobře přímé sluneční světlo. Dracénu proto umisťujte spíše do těch částí místnosti, kam svítí jen ranní či večerní slunce.

Banánovník – je ideální rostlinou pro zapomnětlivé. Nepotřebuje zalévat denně, postačí jedna zálivka za 3 – 5 dní. Pokud začnou listy na okrajích osychat, zalévejte častěji, pokud naopak začnou zahnívat kořeny, přestaňte zalévat, dokud kořenový bal nevyschne. Snáší dobře vysoké teploty, proto se mu bude dařit jak v letních parnech, tak ve vytopeném bytě. Dobře roste i bez zvláštní péče, stačí jej jen umístit tak, aby nebyl permanentně vystaven prudkému slunci a při zalévání pokropit vodou také listy. Pokud budete banánovník hnojit, učiňte tak v létě a použijte přípravek s obsahem dusíku a draslíku (Floran).

Kaktusy – patří mezi sukulenty, tedy rostliny, které jsou přizpůsobeny k životu na vůbec nejsušších místech. Nevyžadují téměř žádnou vodu, jediným nárokem je jasné a rozptýlené světlo. Snášejí dobře suchý vzduch, proto se báječně hodí do paneláků.