Ve stinných koutech zahrady, kde se nedaří ani trávníku, je těžké pěstovat s úspěchem zeleň. Tato místa bývají rovněž dost vlhká a těmto podmínkám je nutno přizpůsobit výběr rostlin.

Ideální jsou samozřejmě takové druhy, které nevyžadují přílišnou péči, daří se jim prakticky kdekoliv a zároveň potěší naše oko. Přinášíme vám proto několik tipů na rostliny i dřeviny, kterými můžete bez starostí osadit i taková místa, která sluneční paprsky moc často nenavštěvují:

Pokud vzrostlé stromy zastíní podstatnou část země, trávníku se zde nemusí dařit zrovna nejlépe. Tak proč nedat přednost rostlinám, které dokonale pokryjí plochu a jejich květy krášlí plochu pod stromy? Výborně se mezi dřevinami daří například medvědímu česneku, divoké bylině, kterou naleznete i v našich lesích.

Kromě toho, že jí skvěle prospívá i vlhko a stín a má krásné květy nevšedního tvaru, jejích listů můžete rovněž využít v kuchyni. Dobře nahradíte pažitku (například v pomazánkách nebo polévkách). Působivý „trávník“ dokáže vytvořit plicník, jehož nejrůznější odrůdy, které jsou k dostání v zahradnictvích, vynikají bohatými drobnými kvítky pestrých barev.

Dobrý podrost stromů vytvoří také sasanky, ale pozor: Obsahují toxickou látku, která může způsobit otravu, nebo alergickou reakci!

Pokud chcete ještě větší květy, vyznačující se zajímavým tvarem a jasně růžovou až purpurovou barvou, nabízí se do stinných míst bergénie. Svými barevnými variacemi vás potěší už brzy zjara, kdy se ostatní rostliny teprve pomalu probouzejí ze zimního spánku.

zdobnými listy se kromě dobře známého stálezeleného břečťanu honosí také funkie (česky bohyška), která je k sehnání v mnoha kultivarech.

Kopytník evropský sice má jen nenápadné drobné květy, strhává však na sebe pozornost sytě zelenými listy a má jednu velkou výhodu: Obejde se doslova téměř bez světla, takže jej můžete vysadit i do těch úplně nejčernějších koutů, které zároveň oživí a zútulní.