Na trhu je mnoho přípravků, které by měly pomoci s péčí o rostliny. Co vše je nabízeno? Je vše jen chemického původu? A je vše opravdu potřeba? Přinášíme vám užitečné rady a informace.

Starost o rostlé i řezané květiny je pro někoho zábavou, pro někoho otravnou nutností. Ať už je to tak či onak, budete se jistě snažit, aby rostliny prospívaly a zdravě rostly. Je samozřejmé, že za to očekáváte jistou odezvu – minimálně to, aby přežily do další sezóny. Za lopotnou práci je však nejkrásnější odměnou květenství či uchycené řízky. Jednoduše něco, co se neděje každý den. A právě v tom by vám měly pomoci nejrůznější přípravky. V podstatě lze říci, že na každou fázi růstu pokojových rostlin existuje něco, čím květině pomoci.

Hnojit, hnojit a hnojit?

Trh nabízí hnojiva nejrůznějšího druhu. Samozřejmostí je nabídka prostředků na chemické i přírodní bázi. Některé přípravky mohou být určeny pro hnojení na začátku vegetace a období intenzivního růstu, jiné podporují květenství, jiné jsou zase určeny pro hydroponicky pěstované rostliny. Už i při zakořeňování bylinných i dřevěných řízků můžete použít stimulátor. K dostání jsou buď hnojiva univerzální (případně pro pokojové rostliny všeobecně) nebo pro speciální druhy. Podle všeho si svou vlastní láhev zaslouží muškáty, petúnie, surfinie, růže, citrusy, palmy či kaktusy.

Nejen tekoucí hnojivo!

Hnojiva ale nemusí být jen v tekutém stavu. Existují také v podobě tablet či tyčinek, které plní tutéž funkci. K dostání jsou dokonce i substráty namíchané přímo pro určité typy rostlin (citrusy, muškáty, pelargónie, palmy). Nákupem přípravků si také pomůžete v boji proti nejrůznějším chorobám a škůdcům.

Aby se listy krásně leskly

Řezané i rostlé květiny můžete postříkat také leskem ve spreji. Jejich účelem je zlepšit dekorativní vzhled rostlin, zároveň také obsahuje menší množství živin (takže částečně působí jako hnojivo) a může mít i vůni (například citrónovou).

Zvýšit životnost řezaných květin lze rovněž přidáním speciální látky do vody ve váze. Zároveň se voda nebude tolik kazit a nebudete ji muset denně vyměňovat.

Je to opravdu všechno potřeba?

Pokud bychom brali v úvahu, že všechny přípravky, které jsou na trhu k dostání, jsou opravdu potřeba, nedělali bychom nic jiného než rostlinám se vším pomáhali. Mnoho zasloužilých, i když laických pěstitelů se obejde bez většiny těchto produktů, maximálně jednou za čas vše plošně přihnojí. A přesto jim rostliny prospívají.

Na druhou stranu: Pokud květinám neposkytnete to, co ke svému životu potřebují (dostatek světla, vhodná zálivka), nepomůže vám ani žádný z těchto prostředků.

Jak se na to díváte vy? Používáte hnojiva, nebo necháváte rostliny růst jejich vlastním tempem?

 

Martina Mlsná